CES 2014: Câteva detalii legate de Lenovo Beacon

/
/
8 ian. 14
/

Lenovo este una dintre companiile ce se află pe val. Au avut un 2013 de excepție și în 2014 vor să intre cât mai puternic pe piața de telefoane, tablete și dispozitive cu Android. Au acordat atenție CES 2014, iar lista de produse noi impresionează. Le veți descoperi oferta în câteva articole dedicate.

Începem cu Lenovo Beacon. Denumirea sa completă este generoasă: Lenovo Beacon Personal Cloud Storage Device. Este destinat utilizatorilor interesați să stocheze și să distribuie conținut multimedia, share-ul se poate face către orice PC sau dispozitiv mobil. A fost dezvoltată și o aplicație specială pentru telefoanele și tabletele cu Android. Telefonul se transformă într-un fel de telecomandă pentru conținutul arhivat pe device-ul Lenovo.

Spațiul de stocare este configurabil și ajunge până la 6 TB. Transferul de fișiere se face atât prin fir cât și prin tehnologia Wi-Fi. Conținutul stocat pe Lenovo Beacon poate fi rulat pe un televizor prin portul HDMI integrat.

Prețurile vor porni de la 199 dolari în SUA.

Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: CES 2014, Lenovo, Lenovo Beacon
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Huawei mulţumeşte Statelor Unite ale Americii pentru restricţiile impuse în 2019 (fără acestea, industria de semiconductori din China nu ar fi progresat la fel de mult)

Încă din perioada 2019 – 2020 am spus că restricţiile agresive impuse de Statele Unite ale Americii nu vor face decât să ambiţioneze şi mai multe companiile chineze afectate, iar acestea din urmă, susţinute pragmatic de stat, vor reveni în câţiva ani mai puternice.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

Televizoarele Samsung în 2026 sau cum este reinventată experiența de vizionare prin AI, MicroRGB și OLED actualizat, dar și printr-un ecosistem conectat

În 2006 abia ce ajungeau a fi popularizate televizoarele cu ecran LCD. Samsung vedea o creștere a pieței pentru această tehnologie, de la 19 milioane unități în 2005 se așteptau la 25 - 30 milioane unități în 2006. A fost și momentul în care compania sud-coreeană și-a acontat poziția de lider în piața de televizoare.