Nokia va lansa două noi telefoane: Lumia 930 şi 630/635 [zvon]

/
/
12 feb. 14
/

Cu cât ne apropiem mai mult de începutul Mobile World Congress, cu atât apar multe informaţii cu privire la lansări de noi dispozitive mobile ale marilor producători. Dacă în ultimele zile toţi ochii au fost aţintiţi către Samsung Galaxy S5 sau HTC One 2, iată că au apărut şi primele zvonuri cu privire la noile telefoane din gama Lumia.

Nextleaks a anunţat pe Twitter că Nokia va lansa în cadrul MWC Barcelona 2014 două modele: Lumia 930 şi 630/635.

Lumia 930 este cel mai puternic. Acesta ar dispune de un display de 4.5 inch cu o rezoluţie FullHD, procesor quad-core tactat la 2.2 GHZ (probabil Snapdragon 800), 2 GB memorie RAM, 16 GB memorie internă + suport pentru card microSD, cameră foto de 20 megapixeli şi o baterie de 2.700 mAh.

Lumia 630/635 ar avea un display de 4.3 inch cu o rezoluţie de 800 x 480 pixeli, procesor dual-core tactat la 1.7 GHz, 1 GB memorie RAM, 8 GB memorie internă + suport pentru card microSD, cameră foto de 8 megapixeli şi o baterie de 2.000 mAh. Lumia 630 va fi varianta single-sim, în timp ce Lumia 635 cu aceleaşi specificaţii tehnice ar fi varianta dual-sim.

După cum am spus, momentan aceste două telefoane se află în stadiul de informaţie neconfirmată. Mai multe vom afla cu siguranţă începând cu 24 februarie.

Sursa: Nextleals/Twitter, via Wmpoweruser.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

HMD Global ignoră complet inteligenţa artificială şi pregăteşte lansarea unui nou telefon Nokia cu Snake, lanternă şi cameră foto VGA

Într-o perioadă în care toată lumea aleargă după inteligenţa artificială şi implicaţiile ei, HMD Global spune nu efectului de turmă şi se întoarce la origini.

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.