HTC Desire 616 – smartphone cu procesor Mediatek octa-core

/
/
26 mart. 14
/

Site-ul chinez tenaa.com ne pune astăzi la dispoziţie primele informaţii detaliate ale unui nou smartphone HTC. Vorbim în acest caz de HTC Desire 616, primul telefon HTC ce va utiliza cunoscutul procesor octa-core al Mediatek.

HTC Desire 616 ar dispune de un display de 5 inch cu o rezoluţie HD la 720p, procesor Mediatek octa-core tactat la 1.7 GHz, 1 GB memorie RAM, cameră foto principală de 8 megapixeli + cameră secundară de 2 megapixeli, 9.1 mm grosime şi ar rula Android 4.2.2 Jelly Bean.

Pentru început, HTC Desire 616 va fi disponibil în China, urmând ca mai târziu să fie comercializat şi la nivel global. Nu ştim încă nimic despre preţul de comercializare sau despre disponibilitatea acestui smartphone, însă dacă vor ca device-ul să fie competitiv, preţul nu ar trebui să fie foarte ridicat.

14021104-z

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…

Românii au cumpărat în 2025 smartphone-uri noi în valoare de peste 1.3 miliarde de euro

România nu este o piaţă foarte mare pentru producătorii de telefoane inteligente, tocmai de aceea multe modele nu ajung pe canal oficial la noi (în ţara noastră vin în general device-urile cu acoperire standard globală).