Acţiunile companiilor tech chineze au scăzut rapid pe bursa de la Hong Kong, după ce Administraţia Ciberspaţiului din China a anunţat că vrea să limiteze drastic accesul copiilor / tinerilor la smartphone-uri

/
/
2 aug. 23
/

Sectorul tech are o influenţă din ce în ce mai mare asupra tinerilor chinezi, iar acest aspect nu pare a fi pe placul guvernului în contextul în care este din ce în ce mai greu să impui o cenzură generalizată.

Pentru a avea un popor ascultător, guvernul trebuie să deţină în permanenţă controlul, de aceea Administraţia Ciberspaţiului din China (CAC) a anunţat că a lansat spre dezbatere publică o serie de limitări pe care intenţionează să le impună în perioada următoare astfel:

  • copiii cu vârsta de maxim 8 ani vor putea avea acces la smartphone maxim 8 minute / zi;
  • copiii cu vârsta cuprinsă între 8 şi 16 ani vor avea acces la smartphone maxim 1 oră / zi;
  • tinerii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani vor avea acces la smartphone maxim 2 ore / zi.

Suplimentar acestor limitări, niciun chinez cu vârstă de până la 18 ani nu va mai avea acces la internet de pe dispozitivele mobile în intervalul orar 22:00 – 06:00.

Există totuşi o portiţă ce va permite părinţilor să elimine temporar aceste limite de timp, însă nu mulţi vor risca să aplice o astfel de decizie, una împotriva guvernului.

După acest anunţ al Administraţiei Ciberspaţiului din China (CAC), acţiunile companiilor tech chineze au luat-o în jos pe bursa din Hong Kong. Acţiunile Bilibili au scăzut cu aproape 7%, cele ale companiei Kuaishou au scăzut cu 3.5%, chiar şi gigantul Tencent Holdings a înregistrat o scădere de aproapre 3%.

Sursa: reuters.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.