Află care a fost viteza medie de download (internet fix) pe fiecare judeţ în parte în 2015

/
/
15 aug. 16
/

ANCOM a publicat un raport pentru anul 2015 privind viteza medie de download pentru conexiunile de internet fix la nivel naţional. Aceste statistici au fost generate cu ajutorul Netograf.ro, aplicaţia ANCOM pentru testarea calităţii serviciilor de internet.

În anul 2015 viteza medie de download pe internet fix a fost de 53.22 Mbps cu un minim de 28.33 Mbps în judeţul Maramureş şi un maxim de 69.16 Mbps în Bucureşti.

Top 5 judeţe cu viteză mare de download:

  1. Bucureşti – 69.16 Mbps;
  2. Ilfov – 67.44 Mbps;
  3. Dolj – 56.42 Mbps;
  4. Constanţa – 56.03 Mbps;
  5. Sibiu – 55.89 Mbps.

Top 5 judeţe cu viteză mică de download:

  1. Maramureş – 28.33 Mbps;
  2. Satu Mare – 30.71 Mbps;
  3. Botoşani – 30.74 Mbps;
  4. Teleorman – 33.12 Mbps;
  5. Arad – 33.14 Mbps.

ancom

“Raportul evidențiază valori în creştere ale indicatorilor tehnici de calitate de care beneficiază utilizatorii de internet din România, în special viteza transferului de date. Ne bucură că instrumente complexe create de Autoritate, precum Netograf, le asigură utilizatorilor acces la informaţii transparente despre ofertele operatorilor, stimulând în acelaşi timp concurenţa în piaţă prin oferirea de servicii de calitate și investiții în rețele din ce în ce mai performante”, a declarat Eduard LOVIN, Director Executiv Reglementare ANCOM.

Sursa: ancom.org
Categorii: Retelistica
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Vodafone depăşeşte Digi Mobil şi devine din nou al doilea mare operator telecom din România (după numărul de clienţi)

În toamna lui 2024 vă spuneam că Digi Mobil a depăşit Vodafone ca număr de clienţi şi a ajuns al doilea mare operator telecom din ţara noastră.

NAS QNAP TBS-h574TX – review (Un fel de supercar în lumea NAS-urilor)

Nu am mai testat de ceva vreme un Network Attached Storage, iar de la QNAP nu-mi amintesc să fi prezentat pe aici vreun NAS. Însă iată că există un început pentru orice, iar primul astfel de dispozitiv de la compania taiwaneză este și cel mai puternic NAS cu care am avut șansa până acum de…

Vodafone România a implementat ceva schimbări în grilele tv regionale şi locale

Vodafone a înştiinţat săptămâna aceasta Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) că va implementa o serie de modificări importante în grilele tv regionale şi locale (vorbim atât de eliminarea unor posturi de televiziune, cât şi de introducerea altora noi).