Allview A9 Plus – aspect 18:9, Android 8.1 Oreo Go Edition la 369 lei

/
/
29 mai 18
/

Android Oreo Go Edition a fost gândit de către Google pentru telefoanele mobile cu specificații modeste și are versiuni speciale pentru aplicațiile YouTube, Google Maps, Gmail, Gboard, Google Play, Chrome și Files. Allview A9 Plus este primul smartphone sub brand autohton cu acest software nou. 

Haideți să vedem ce specificații sunt încorporate de către Allview A9 Plus:

  • display de 5.34 inch cu rezoluție 960 x 480 pixeli, aspect 18:9, protejat cu sticlă 2.5D;
  • procesor MediaTek quad-core la 1.3 GHz, Mali-400 MP2, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare, slot pentru cardurile microSD;
  • Android 8.1 Oreo Go Edition;
  • dual-sim, 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, cititor de amprentă;
  • 8 Megapixeli cu autofocus și LED flash, cameră frontală de 2 Megapixeli de tip fixed focus cu LED flash;
  • baterie de 2500 mAh, 147 gr. și dimensiuni de 149.26 x 70.52 x 10.1 mm.

Preț – 369 lei pe Allview.ro.

Ar fi trei elemente PRO: display-ul cu aspect 18:9 în această categorie de preț, cititorul de amprentă și faptul că rulează Android 8.1 Oreo Go Edition și cel puțin la nivel teoretic, oferă o interfață rapidă cu aplicații gândite special.

La puncte negative: hardware-ul modest – dar trebuie să ne raportăm la prețul de 369 lei, superior față de ceea ce găsești pe Nokia 1 (concurent direct cu 8.1 Oreo Go Edition – display de 4.5 inch cu rezoluție 480 x 854 pixeli, cameră de 5 Megapixeli, procesor quad-core la 1.1 GHz, baterie de 2150 mAh), lipsa 4G.

O să-l cerem la review, asta pentru că va fi interesant de văzut cum rulează 8.1 Oreo pe un telefon cu 1 GB RAM, un telefon din acest program special (program ce cred că va avea succes pe piețele emergente).

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…