Am văzut The Woman in Cabin 10, filmul numărul 1 pe Netflix pe 20 octombrie 2025, iar aceasta este intrigant, dar cam grăbit

Filme
/
/
20 oct. 25
/

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria „am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

În weekend am avut puţin mai mult timp la dispoziţie şi am ales, printre altele, să mă uit şi la unul dintre cele mai noi filme realizate de Netflix. Acesta se numeşte The Woman in Cabin 10 şi, aşa cum am menţionat şi în titlu, este pe primul loc în topul preferenţilor la momentul scrierii acestui articol tip opinie (20 octombrie 2025).

Filmul este bazat pe cartea cu acelaşi nume al scriitoarei britanice Ruth Ware, una cunoscută pentru romane tip mister şi thrillere psihologice. Nu am citit cartea, însă sunt destul de sigur că este mult mai bună decât filmul, unul intrigant, dar cam grăbit.

Cu o poveste excelentă în spate, The Woman in Cabin 10 începe corect, structurat aşa cum trebuie, însă după prima jumătate de oră, lucrurile încep a merge pe repede înainte. Totul pare mecanic şi chiar dacă vorbim de un film de genul murder mystery, lipseşte de foarte multe ori suspansul transmis prin emoţie (unii actori mi s-au părut destul de slabi, parcă nu erau de acolo, din peisaj).

Keira Knightley face un rol bun, nu cel mai bun, dar măcar o crezi. O crezi când îi este frică, o crezi că nu este nebună (aşa cum o fac ceilalţi), o crezi că ceva este putred şi o crezi că este ziaristă de investigaţii. Sigur că nu am crezut finalul, iar cum înoată ea sute de metri prin apele reci norvegiene…, mda, este ceva (99.99% din oameni ar fi murit făcând asta, însă nu şi Laura Blacklock din povestea noastră).

The Woman in Cabin 10 aduce totuşi acel mister pe care îl aştepţi şi până aproape de final chiar nu ai idee cine este asasinul (asta până când se dă singur de gol, mult prea banal din punctul meu de vedere).

Pentru un film făcut de Netflix, da, pot spune că este decent şi sunt şanse minime să te plictiseşti. Dacă eşti fanul lungmetrajelor de tipul murder mystery şi eşti şi puţin obosit după o săptămână grea la muncă, s-ar putea chiar să îţi placă. Eu nu am fost obosit, aşa că doar nu m-am plictisit.

🟡NOTA: 6 din 10.🟡

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Primul producător european de baterii LFP, unul ce deţine inclusiv o gigafabrică funcţională, tocmai şi-a cerut insolvenţa

Europa are o industrie auto dezvoltată, însă mult prea birocratică şi cam întârziată în implementarea de tehnologii moderne. Pare din ce în ce mai sigur că maşinile electrice vor deveni majoritare după 2030 când vorbim de achiziţii noi, iar bătrânul continent nu este încă pregătit pentru aşa ceva.

Digi Mobil îşi îmbogăţeşte oferta de smartphone-uri cu 5 noi modele (mai 2026)

Digi Mobil, al doilea operator din România după numărul de clienţi pe telefonie mobilă, a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar în mai 2026 oferă spre achiziţie 5 noi modele.

Boxă portabilă Sonos Play – review (Mult mai mult decât o simplă boxă Bluetooth…)

În urmă cu aproape două luni Sonos și-a îmbogățit gama de boxe cu două noi modele. Unul este cel despre care vorbim detaliat mai departe, pentru Sonos Era 100 SL urmează review în circa două săptămâni. Așadar, azi tratăm în modul specific Gadget boxa portabilă Sonos Play, una care din unele privințe pare foarte apropiată…