ANCOM: Traficul de internet mobil consumat în medie / pe utilizator

/
/
14 dec. 16
/

ANCOM deține platforma Veritel.ro – portal ce permite utilizatorilor să compare ofertele telecom. Pe baza datelor culese de aici au venit cu un profil al utilizatorului mediu din România. 

În primul semestru din 2016, utilizatorul mediu de telefonie mobilă și internet pe mobil a consumat 499 MB pe lună, 73 de SMS-uri, 177 minute în rețea și 85 de minute în afara rețelei în aceeași perioadă de timp.

În a doua parte a lui 2015, utilizatorul mediu folosea 336 MB / lună, 74 de SMS-uri, 177 de minute pentru apelurile naționale în rețea și 68 de minute în afara rețelei. Observați creșterea de 50% la traficul de internet mobil, stagnarea în ce privește minutele în rețea și ușoara creștere a numărului de minute în afara rețelei.

Mixul de apeluri + SMS-uri începe a pierde teren din ce în ce mai tare în fața internetului pe mobil. Folosim Facebook, Messenger, WhatsApp, Skype și alte soluții de comunicare, iar SMS-urile și apelurile de voce vor trece în plan secund. Trecerea nu se va realiza de la un semestru la altul, de-a lungul anilor. În acest sens avem ca dovadă și stagnarea la nivel de minute în rețea.

Declarație oficială:

Cifrele indica o crestere de 50% a consumului de internet pe mobil realizat lunar de utilizatorii romani in semestrului I al acestui an, comparativ cu semestrul de raportare anterior, ceea ce ne arata ca exista in continuare o cerere sustinuta pentru tehnologii mobile de ultima generatie, care permit viteze superioare de transfer de date”, a declarat Eduard Lovin, Director Executiv Reglementare, ANCOM. 

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: ANCOM, internet mobil
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.

Al treilea canal de televiziune din România după audienţele din 2025 a fost scos la vânzare (există negocieri avansate cu un cumpărător)

Piaţa de televiziune din România continuă să se menţină destul de bine, în special în categoria celor mai urmărite canale tv. Conform unei analize Forbes România, în 2025 top 5-ul a fost format din:

Orange îţi oferă posibilitatea să testezi internetul pe mobil GRATUIT timp de 15 zile, în limita a 100 GB, fără niciun fel de acte sau alte obligaţii (iată care sunt condiţiile)

Într-un articol anterior vă spuneam că Orange şi-a actualizat pachetele de internet fix şi televiziune, Orange Extra, Supreme şi Premiere oferind acum mai multe opţiuni, la un cost în continuare foarte bun.