ASUS Zenfone 2 Deluxe Special Edition cu noul procesor quad-core Intel Atom Z3590

/
/
28 ian. 16
/

ASUS a lansat o nouă versiune pentru deja celebra gamă “Zenfone 2” atât de mediatizată anul trecut. ASUS Zenfone 2 Deluxe Special Edition este prezent spre comercializare încă din august 2015, însă noua variantă aduce o schimbare la nivel de procesor: în loc de Intel Atom Z3580 au pus modelul Intel Atom Z3590. Diferenţe foarte mari nu sunt între cele două procesoare, poate cel mai important aspect fiind legat de viteza de lucru (de la 2.33 GHz la 2.5 GHz).

Restul specificaţiilor sunt similare cu versiunea 2015, iar printre cele mai importante caracteristici regăsim cei 4 GB RAM şi spaţiul de stocare de 128 GB la care putem adăuga încă un card microSD de maxim 128 GB. Nu avem încă un preţ oficial pentru noul ASUS Zenfone 2 Deluxe Special Edition, însă varianta de bază costă aproximativ 400 dolari.

Asus Zenfone 2 Deluxe Special Edition 2

Specificaţii complete pentru ASUS Zenfone 2 Deluxe Special Edition:

  • display de 5.5 inch cu rezoluție FullHD (1920 x 1080 pixeli), protejat cu Corning Gorilla Glass 3 şi 72% raport între display şi corpul telefonului;
  • procesor quad-core Intel Atom Z3590 pe 64 biţi tactat la 2.5 GHz, 4 GB RAM, 128 GB spațiu de stocare și slot pentru card microSD de până la 128 GB;
  • Android 5.0 Lollipop cu Zen UI 2.0;
  • 4G / LTE, dual-sim, Wi-Fi a/b/g/n, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GPS;
  • 13 Megapixeli cu autofocus, flash dual-LED, deschidere f/2.0 şi cameră frontală de 5 Megapixeli;
  • baterie de 3000 mAh cu tehnologia de încărcare rapidă a bateriei Asus Boostmaster, 10.9 mm grosime și 170 g. greutate.
Sursa: gadgets.ndtv.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…

Honor 600 Pro – review

Seria Honor 600 joacă un rol important pentru compania chineză. Apropo, au reușit pe sfârșit de 2025 să ajungă pe locul al 3-le la nivel național, iar ambițiile sunt și mai mari pe anul în curs.