Avem nevoie de smartphone-uri cu ecran de 7 inci?

/
/
15 apr. 22
/

Majoritatea producătorilor de smartphone-uri au cantonat diagonalele sub 7 inci, din ce s-a lansat în ultimii ani. Una dintre puținele excepții a fost Huawei Mate 20X anunțat în 2018 (OLED de 7.2 inci cu rezoluție 2244 x 1080 pixeli etc).

Samsung Galaxy Note20 Ultra are diagonala ecranului de 6.9 inci;

Folosesc Galaxy Note20 Ultra în poziția de smartphone de bază. Are ecran de 6.9 inci și trebuie să spun că mi-a luat ceva timp până când m-am obișnuit cu diagonala sa (Dynamic AMOLED 2x de 6.9 inci cu rezoluție 3088 x 1440 pixeli).

Asta până când Vivo s-a trezit și cumva vrea să joace distinct prin modelul X Note – AMOLED de 7 inci cu rezoluție 3080 x 1440 pixeli. Mă uitam la dimensiunile sale și făceam o comparație cu Galaxy Note20 Ultra.

Vivo X Note – ecran de 7 inci și dimensiuni de 168.8 x 80.3 x 8.4 mm;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra – ecran de 6.9 inci și dimensiuni de 164.8 x 77.2 x 8.4 mm;

Huawei Mate 20X – ecran de 7.2 inci și dimensiuni de 174.6 x 85.4 x 8.2 mm.

Huawei Mate 20X – unul dintre puținele smartphone-uri ce a trecut de 7 inci;

Pe Mate 20X l-am văzut și am avut ocazia să-i fac hands-on. Avea formă de smartphone și dimensiuni de tabletă. Observați că Vivo X Note este mai lat, mai lung și ceva mai gros față de Note20 Ultra. Asta și pentru că raportul display / corp în cazul său este de 89.5% vs 91.7% la Note20 Ultra.

Vivo X Note pregătește trecerea spre diagonale mai mari?

Una peste alta, este un smartphone mare. Totuși, avem nevoie de o creștere a diagonalei pe smartphone-uri?

Am crezut că acest trend este depășit și că ne întoarcem cumva spre diagonale sub 6.5 inci. Au fost lansate smartphone-uri cu hardware de top și diagonale până în 6.5. O să reînceapă glumele cu paletele de ping-pong.

Categorii: Opinie, Smartphone
Cuvinte cheie: smartphone, VIVO, Vivo X Note
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Am văzut Berlin and the Lady With an Ermine, serialul numărul 1 pe Netflix în data de 1 iunie 2026 şi am fost cam dezamăgit (mult hype online, puţin conţinut)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria „am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

De ce cred că, după ani buni de creştere, DIGI poate pierde rapid cotă de piaţă în România pe televiziune şi internet fix (asta dacă Orange şi Vodafone vor profita de situaţie)

În ultimele zile piaţa telecom din România s-a animat, asta după ce DIGI a făcut o mişcare de care avea mare nevoie. Operatorul telecom trebuia să îşi crească rapid veniturile şi cum volumele au încetinit serios (strategia de bază a celor de la DIGI este să meargă cu marje mici şi volume mari), cea mai…