Băsescu candidează ca independent?

/
/
7 sept. 09
/

           Preşedintele României nu poate fi şi membru al unui partid politic. Băsescu nu s-a precipitat şi nu şi-a anunţat candidatura pentru că ştia ce îl va aştepta în parlament. Încălcarea Constituţiei şi demiterea lui ar fi fost la ordinea zilei. Ar fi ajuns să pornească în cursa prezidenţială cu un important handicap. 

           S-a găsit soluţia. Boc a dat o ordonanţă de urgenţă prin care un independent poate participa la alegerile prezidenţiale sprijinit de o coaliţie sau un partid politic. Mecanismul PDL este uns de la candidatura Elenei Băsescu din aceeaşi postura. Cred că este de ordinul zilelor până când Traian Băsescu se va arunca în groapa cu lei a prezidenţialelor. Are avantajul de a fi singurul leu cu „cojones”.

Sursa: Realitatea tv

Categorii: Arhiva
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Filmul As Deep as the Grave ar putea revoluţiona industria cinematografică (actorul Val Kilmer, decedat în 2025, va fi readus la viaţă şi va juca în film, totul generat cu AI)

Filmările la filmul As Deep as the Grave au început încă din 2023, însă Val Kilmer nu filmat niciun cadru, deoarece acesta era chinuit de o cumplită boală.

Noi detalii despre prima navă comercială transportatoare de containere din lume propulsată cu un reactor nuclear de dimensiuni reduse

În urmă cu mai bine de un an vă scriam că Hyundai a primit aprobarea oficială pentru a construi prima navă comercială transportatoare de containere din lume propulsată cu un reactor nuclear de dimensiuni reduse (aceasta va avea 0 emisii de CO2).