Bursa zvonurilor: Elon Musk pregăteşte terenul pentru cumpărarea Verizon, una dintre cele mai mari companii globale de telecomunicaţii

Retelistica
/
/
31 iul. 26
/

O informaţie interesantă a apărut săptămâna aceasta pe radarul numit „bursa zvonurilor” şi anume că Elon Musk ar pregăti terenul pentru achiziţia Verizon, una dintre cele mai mari companii globale de telecomunicaţii.

S-ar părea că SpaceX intenţionează să intre în povestea operatorilor de telefonie mobilă, iar compania se gândeşte să cumpere ceva existent cu tot cu infrastructură, o afacere capabilă să ducă SpaceX la alt nivel. Surse americane susţin că noul CEO Verizon, Dan Schulman, a început să facă deja mutări interne sub blânda oblăduire a lui Elon Musk, aducându-l recent în companie pe Alfonso Villanueva, un vechi prieten şi colaborator de la PayPal.

Adevărul este că o astfel de tranzacţie ar fi destul de greu de realizat, mai ales că valoarea de piaţă a celor de la Verizon este de aproximativ 190 de miliarde de dolari. Ori să cumperi un aşa gigant, ai avea nevoie de o ofertă de preluare de cel puţin 220 – 225 miliarde de dolari, bani de care Elon Musk nu cred că poate face rost prea uşor.

În plus, chiar dacă SpaceX şi Verizon ar bate palma, nu cred că autorităţile americane ar aproba această tranzacţie, deoarece vorbim de cea mai mare reţea privată de sateliţi din lume şi cel mai mare operator telecom din Statele Unite ale Americii (s-ar crea astfel un monopol evident în această combinaţie).

Eu zic că acest zvon are şanse aproape infime de a deveni realitate.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Cum se prezintă clasamentul operatorilor telecom din România la jumătatea anului 2026 după numărul de clienţi?

Piaţa telecom din România trece printr-o oarece aşezare în prezent, deoarece începând cu 1 iulie 2026 am rămas cu doar trei operatori (după cum probabil ştiţi deja, 30 iunie 2026 a fost ultima zi de prezenţă oficială Telekom în ţara noastră).

Până la urmă sunt cinci noi canale tv Digi Sport pop-up în aplicaţia DIGI TV şi toate evenimentele transmise beneficiază de comentariu în direct în limba română

Vă spuneam într-un articol anterior că începând cu data de 14 august 2026, DIGI a lansat în aplicaţia DIGI TV pentru smartphone-uri, tablete şi televizoare, noi posturi de televiziune Digi Sport pop-up.

Cine mai înţelege raportările celor de la Vodafone? Operatorul roşu a pierdut în jumătate de an 1,4 milioane de clienţi pe telefonie mobilă

Într-un articol anterior vă spuneam că în baza celor mai noi informaţii oficiale aferente primului semestru din 2026, Orange rămâne cel mai mare operator telecom din România la nivel de unităţi generatoare de venituri. Chiar şi aşa subiectul rămâne controversat, fiecare operator având un alt sistem de raportare.