Cât costă în România cel mai ieftin smartphone cu 5G?

/
/
12 oct. 22
/

Îmi aduc aminte că în urmă cu 2-3 ani discutam aici pe site că va mai trece ceva timp până când vom vedea smartphone-uri cu conectivitate 5G în categoria low-cost. Timpul a trecut şi iată că am ajuns şi în perioada în care telefoane inteligente 5G au ajuns la fel de accesibile ca cele 4G only.

Am zis să fac un scurt research să văd cât costă cel mai ieftin smartphone cu conectivitate 5G pe care îl poţi cumpăra la ora actuală în România, iar preţul pe care l-am găsit este nesperat de mic.

Cel mai ieftin astfel de device este un Xiaomi Redmi Note 10T 5G cu 4 GB RAM şi 64 GB spaţiu de stocare la 661.90 lei + 15 lei taxă de livrare. Oferta este disponibilă pe QuickMobile şi vorbim de o versiune globală a telefonului.

Iată specificaţiile complete pentru Xiaomi Redmi Note 10T 5G:

  • display IPS LCD de 6.5 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, rată de refresh de 90Hz, aspect 20:9, protejat cu Corning Gorilla Glass, luminozitate de până la 400 nits;
  • procesor octa-core MediaTek Dimensity 700 5G dezvoltat pe 7nm, Mali-G57 MC2 GPU, 4 GB RAM LPDDR4X, 64 GB stocare de tip UFS 2.2, slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile microSD);
  • Android 11 cu MIUI 12;
  • 5G SA / NSA, 4G, Wi-Fi ac, bluetooth 5.1, jack de 3.5 mm, USB Type-C, A-GPS, GLONASS, GALILEO și BDS pe partea de localizare, cititor de amprentă, port infraroşu, difuzoare duale;
  • 48 Megapixeli, f/1.8, PDAF, EIS, dimensiune a pixelului de 0.8 microni, 2 Megapixeli cu f/2.4 pentru adâncimea de câmp, 2 Megapixeli macro, f/2.4, filmare 4K la 30 fps + cameră frontală de 8 Megapixeli cu f/2.0, înregistrează la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 5000 mAh cu încărcare la 18W, 190 gr. şi dimensiuni: 161.8 x 75.3 x 8.9 mm.
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: