Ce este aceea o fişă de sinteză a contractului de telefonie, internet sau televiziune şi când ar trebui să o primiţi?

/
/
19 sept. 24
/

În procesul de abonare la un serviciu, indiferent că vorbim de telefonie, internet sau televiziune, sunt anumiţi paşi la care fie nu suntem atenţi, fie nu avem habar de ei. Sunt destul de sigur că foarte mulţi dintre voi nu aţi auzit până acum de aşa numita fişă de sinteză, însă cu ajutorul ANCOM vom trece rapid în revistă ce este aceasta şi care este rolul său.

Înainte de încheierea unui contract, furnizorul trebuie să vă pună la dispoziţie o serie de informaţii minime, organizate într-un format standard, despre ceea ce urmează să contractaţi. Toate aceste detalii sunt concentrate în ceea ce se numeşte fişă de sinteză şi reprezintă o modalitate de informare precontractuală.

Conform legilor în vigoare, fişa de sinteză trebuie să vă fie pusă la dispoziţie pe un suport durabil (hârtie, email, DVD etc.) şi să conţină următoarele informaţii:

  • denumirea, adresa și informațiile de contact ale furnizorului, inclusiv pentru primirea unor reclamații;
  • principalele caracteristici ale fiecărui serviciu furnizat;
  • prețurile aferente pentru activarea serviciului de comunicații electronice, precum și orice taxă recurentă sau aferentă consumului;
  • durata contractului și condițiile de reînnoire și încetare a acestuia;
  • un rezumat al informațiilor privind parametrii de calitate și remediile pe care consumatorul le are la dispoziție, în cazul serviciilor de acces la internet;
  • în ce măsură produsele și serviciile contractate sunt concepute pentru utilizatorii finali cu dizabilități.

Fişa de sinteză este obligatorie conform legii, iar în cazul în care în funcție de modalitatea de încheiere a contractului, din motive tehnice obiective, este imposibilă punerea la dispoziția utilizatorului final a fișei de sinteză a contractului la momentul încheierii contractului, aceasta se pune la dispoziție ulterior, fără întârzieri nejustificate, cel târziu la momentul livrării echipamentului terminal sau înainte de începerea prestării serviciului solicitat.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Mai mulţi operatori de televiziune din România au actualizat recent structura serviciilor retransmise pe platformele OTT, DTH, IPTV şi DVB-C

Primăvara este un anotimp aşteptat de foarte multă lume nu doar pentru că natura revine la viaţă şi temperaturile urcă în termometre, ci şi pentru că operatorii de televiziune din România aplică cele mai importante modificări în structura serviciilor de retransmisie.

Vodafone depăşeşte Digi Mobil şi devine din nou al doilea mare operator telecom din România (după numărul de clienţi)

În toamna lui 2024 vă spuneam că Digi Mobil a depăşit Vodafone ca număr de clienţi şi a ajuns al doilea mare operator telecom din ţara noastră.

NAS QNAP TBS-h574TX – review (Un fel de supercar în lumea NAS-urilor)

Nu am mai testat de ceva vreme un Network Attached Storage, iar de la QNAP nu-mi amintesc să fi prezentat pe aici vreun NAS. Însă iată că există un început pentru orice, iar primul astfel de dispozitiv de la compania taiwaneză este și cel mai puternic NAS cu care am avut șansa până acum de…