Ce format și raport display / corp urmează a avea iPhone 8?

/
/
31 aug. 17
/

iPhone 8 urmează a fi prezentat oficial în maxim două săptămâni, iar compania americană se află pe ultima 100 de metri în ce privește pregătirile înainte de startul vânzărilor. 

Cea mai mare atenție se află în jurul lui iPhone 8, dar alături de acest smartphone vor sosi și iPhone 7s și 7s Plus (cel puțin acestea sunt datele vehiculate la bursa zvonurilor).

Un cititor ne-a trimis detaliile prinse în screenshot:

Aici găsim câteva detalii interesante legate de noul flagship american:

  1. Diagonala – 5.8 inch;
  2. Raportul display / corp – 88%;
  3. Formatul ecranului 18.5 – 9.

Putem spune că Samsung GALAXY S8 este competitor direct pentru iPhone 8, cel puțin ca diagonală și raport al ecranului – 5.8 inch și 18.5:9. Raportul display / corp pentru sud-coreean este de 83.6% vs 88% la iPhone 8 (avantaj pentru american la acest capitol).

Toate detaliile le aflăm pe 12 septembrie. Este cert că Apple vrea să iasă în față, să se evidențieze față de concurența Android și la capitolul design. Nu mai avem politica pașilor mărunți (iPhone 6 – 6S – 7).

Mulțumim cititorului nostru pentru pont!

Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: