Cel mai bun preț pentru Huawei Honor 7

/
/
2 ian. 16
/

Huawei Honor 7 este un smartphone interesant, iar cel mai bun preț îl găsiți în magazinul online al companiei chineze, vMall. Livrează în Belgia, Franța, Germania, Italia, Olanda, Portugalia, Spania, Elveția și Marea Britanie. 

Huawei Honor 7 cu 3 GB RAM și 16 GB spațiu de stocare – 249 lire sterline / aprox. 1530 lei față de 1900 – 2000 lei cât costă în România. Trebuie să aveți un prieten prin țările menționate sau în călătoriile voastre prin vestul Europei, mă rog, 4 – 500 lei mi se pare o diferență importantă.

Ce specificații hardware oferă Huawei Honor 7?

  • display IPS-NEO de 5.2 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli, 424 ppi, raport display / corp de 72.4%;
  • procesor HiSilicon Kirin 935 de tip octa-core cu 4 x ARM Cortex-A53 la 2.2 GHz și 4 x ARM Cortex-A53 la 1.5 GHz, Mali-T628MP4, 3 GB RAM, 16 / 64 GB spațiu de stocare, slot combo (microSIM sau microSD de până la 128 GB);
  • Android 5.0 Lollipop;
  • 4G cu viteze de până la 300 Mbps în download, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, A-GPS, GLONASS, Beidou;
  • 20 Megapixeli, detecție cu laser, dual-LED flash, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 8 Megapixeli cu LED flash;
  • baterie de 3100 mAh, 157 gr. și 8.5 mm grosime.

Este un telefon perfect pentru cei interesați de un telefon compact, cu suficientă putere de procesare și capacități bune pe partea de cameră foto și video. Apropo, presupun că garanția se activează și pe meleagurile autohtone, nu ar trebui să fie o problemă din acest punct de vedere.

Mă aștept ca Honor 7 să coboare la 1400 – 1500 lei și la noi, dar peste 2 – 3 luni, cel mai probabil.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Piața de smartphone-uri în Q2 2026 – scădere 📉 de 4% față de 2025, Apple în siajul Samsung ce ocupă locul 1 în ce privește livrările

Perioada de timp desfășurată între 1 aprilie 2026 și 30 iunie 2026 a adus o scădere abruptă față de aceeași perioadă din 2025. De vină sunt indicate creșterile de costuri generate de memorii și spațiile de stocare ce a pus mare presiune pe liniile de aprovizionare etc.

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).

Elanul brandurilor secundare a apus (după realme şi OnePlus, un alt mare nume ar putea ieşi în curând de pe piaţa de smartphone-uri)

În urmă cu ceva ani, cei mai mari producători chinezi de smartphone-uri s-au luat unul după altul şi au lansat branduri secundare, unele care de obicei veneau cu un raport calitate-preţ de tipul best buy (Oppo cu realme sau chiar OnePlus, Xiaomi cu Poco sau Redmi, Vivo cu iQOO şi tot aşa).