CEO-ul Xiaomi susţine că în următorii cinci ani oamenii vor fi înlocuiţi cu roboţi umanoizi pe tot ce înseamnă linii de asamblare

Hardware
/
/
1 dec. 25
/

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, a acordat recent un interviu celor de la Beijing Daily, iar cele transmise de el arată clar că strategia companiei pentru perioada imediat următoare se bazează pe inteligenţă artificială şi pe roboţi umanoizi.

Lei Jun a declarat că industriile tradiţionale vor fi complet remodelate de AI, acesta urmând a deveni un factor esenţial în reconstrucţia activităţilor din economie.

Xiaomi ca şi companie se va baza din ce în ce mai multe pe această evoluţie tehnologică, astfel că în următorii cinci ani oamenii vor fi înlocuiţi cu roboţi umanoizi pe tot ce înseamnă linii de asamblare. Xiaomi îşi doreşte o automatizare cât mai ridicată în procesul de producţie, astfel încât intervenţia umană şi greşelile să fie minime, dacă nu chiar eliminate complet.

CEO-ul Xiaomi a mai spus şi că modelul economic al Chinei ca ţară ce se bazează pe forţă de muncă ieftină este învechit, iar de acum înainte China va trebui să rămână competitivă jucând un rol central la nivel global prin automatizare, AI, robotică şi fabrici inteligente.

Din faţa laptopului sunt de acord cu cele spuse de Lei Jun, dar ca om, stau şi mă gândesc, din ce va trăi toată această forţă de muncă ieftină atunci când va fi înlocuită de aceşti roboţi umanoizi?

Sursa: gizmochina.com

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Oferta zilei: braţara inteligentă Xiaomi Smart Band 10 poate fi achiziţionată la super preţul de 154.53 lei

Accesoriul a fost lansat oficial în ţara noastră la 249.99 lei, iar pe site-ul oficial Xiaomi din România are în prezent un cost de achiziţie de 229.99 lei.

Tableta Xiaomi Redmi Pad 2 cu 128 GB stocare costă doar 599 lei, are transport gratuit şi primeşte cadou şi o husă în valoare de 99 lei

Dacă sunteţi în căutarea unei tablete ieftine şi bune pentru voi sau pentru copilul vostru, am găsit o ofertă de tip best buy.

Xiaomi a lansat în 2025 o nouă fabrică de electrocasnice aproape în totalitate automatizată, capabilă să producă un aparat de aer condiţionat la fiecare 6,5 secunde

Xiaomi a lansat săptămâna aceasta flagship-ul Xiaomi 17 Ultra, unul pe care l-am prezentat detaliat într-un articol dedicat. Doar că în cadrul aceluiaşi eveniment de lansare, producătorul chinez a dezvăluit publicului larg şi o nouă fabrică lansată în 2025 (fără prea mare agitaţie de PR, au fost oferite câteva informaţii şi cam atât).