Chestionar Kingston: 71.6% dintre români preferă upgrade-ul de componente în defavoarea unui PC nou

/
/
25 sept. 23
/

Kingston și-a propus să afle ce preferă pasionații români de jocuri și calculatoare, iar All for You Consulting a derulat un chestionar în acest sens.

Au fost 2705 participanți, iar mai multe detalii descoperiți în rândurile următoare:

🟡 86% au spus că doresc să-și actualizeze capacitatea de stocare a PC-ului / laptopului;

🟡 47% au declarat că au de gând să actualizeze memoria sistemului la noul standard DDR5 (mai trebuie și ca restul de componente să aibă suport în acest sens);

🔺PC-ul este ales în mod predominant

🟡 PC-ul este preferat pentru gaming în proporție de 65.1%, iar 11.6% se joacă strict pe console, 23.3% au declarat că se joacă pe ambele platforme;

🟡 din chestionarul rulat rezultă că SSD-ul este folosit 3 – 5 ani în medie, în varianta de 512 GB, urmat de 256 GB și 1 TB, 72% au în plan să cumpere varianta cu stocare mai mare. Motivele de schimbare ale SSD-ului sunt capacitatea mai mare și performanță superioară;

🔺Detalii legate de capacitate de stocare dintr-un PC sau laptop

🟡 cei ce doresc să îmbunătățească spațiul de stocare din consola PS5 pot alege SSD-ul Kingston Fury Renegade, iar pentru PC-uri au una dintre cele mai performante soluții – Kingston KC3000 ce atinge viteze de până la 7000 MB/s;

🟡 16.5% dintre respondenți au făcut pasul către DDR5, 47.1% au în plan să facă pasul spre DDR5. Capacitatea predominantă a memoriei este de 16 GB, 21.8% au încă doar 8 GB RAM, doar 24.3% trec de 16 GB RAM pe PC;

🔺Cei ce au consolă se gândesc să upgradeze spațiul de stocare în mod predominant

🟡 primele module DDR5 lansate de către Kingston sunt FURY Beast și FURY Renegade.

🟡 productivitatea și jocurile video sunt cu 43.8% și 28% printre factorii cei mai des invocați pentru schimbarea unui PC;

🟡 85.3% au spus că preferă actualizarea componentelor la fiecare doi ani, 11.6% au spus că fac asta la fiecare nouă generație.

La sondaj au participat 2705 persoane, 83.6% din mediul urban și grupa de vârstă dominantă a fost de +35 ani.

Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: consola, DDR4, DDR5, gaming, Kingston, Sony PS5, SSD
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce smartphone şi-ar cumpăra azi, dacă ar avea un buget de 2500 lei (ambele au ales exemplare de la acelaşi producător)

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.

Un nou canal tv în format 4K a fost lansat oficial în România (disponibilitatea sa este momentan limitată)

Televizoarele cu ecran 4K au devenit foarte accesibile, preţurile pornind astăzi de pe la câteva sute de lei (în anumite campanii promoţionale putem cumpăra un astfel de gadget de pe la 750 – 800 lei).

AnTuTu a publicat lista celor mai puternice 10 smartphone-uri din februarie 2026

Aşa cum ne-am obişnuit, începutul fiecărei luni vine cu topul celor mai puternice 10 smartphone-uri prezentat de AnTuTu.