Cum poţi calcula în 2025 câţi GB de internet mobil poţi utiliza în roaming SEE, în funcţie de abonamentul pe care îl ai?

Retelistica
/
/
16 feb. 25
/

De la intrarea în vigoare a regulamentului european care impune principiul „Roam like at home”, clienții operatorilor telecom din România care beneficiază de planuri tarifare cu acces la roaming în SEE pot utiliza resursele naționale de voce, SMS și date și atunci când călătoresc în statele Uniunii Europene, la care se adaugă Norvegia, Islanda și Liechtenstein.

Dacă eşti abonat al unui operator telecom din România, bănuiesc că ai observat că în planul tău tarifar eşti informat şi de câţi GB de internet mobil beneficiezi în roaming SEE.

De la 1 ianuarie 2025 modalitatea de calcul în ceea ce priveşte acordarea acestor GB s-a schimbat, iar formula este următoarea:

2 x preţul abonamentului (euro, fără TVA) / 1.3

Dacă vă abonaţi la un abonament de 20 euro / lună în standard cu reducere de 50%, adică cu doar 10 euro / lună, atunci calculul de mai sus se va aplica la cei 10 euro / lună. Aceasta este şi explicaţia pentru care primiţi mai puţini GB în roaming la abonamentele cu discount în preţ.

Toţi operatorii telecom aplică aceeaşi formulă unică, deci nu ar trebui să existe diferenţe intre ei.

Şi dacă totuşi acest calcul de mai sus vi se pare greu, ANCOM vă pune la dispoziţie un tool foarte simplu pe care îl puteţi utiliza rapid intrând aici.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

De ce cred că, după ani buni de creştere, DIGI poate pierde rapid cotă de piaţă în România pe televiziune şi internet fix (asta dacă Orange şi Vodafone vor profita de situaţie)

În ultimele zile piaţa telecom din România s-a animat, asta după ce DIGI a făcut o mişcare de care avea mare nevoie. Operatorul telecom trebuia să îşi crească rapid veniturile şi cum volumele au încetinit serios (strategia de bază a celor de la DIGI este să meargă cu marje mici şi volume mari), cea mai…

Este oficial, Telekom Mobile mai are o lună de prezenţă în România (Vodafone confirmă fuziunea finală)

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.