4 inovații pregătite de către OnePlus pentru fotografiile făcute cu smartphone-urile sale

/
/
13 mart. 21
/

Smartphone-urile OnePlus au fost criticate de-a lungul timpului pentru camera ce aduce rezultate modeste. De-a lungul timpului au venit constant cu îmbunătățiri, iar ecartul nu mi se mai pare a fi așa ridicat față de ceilalți jucători din segmentul premium.

Totuși, ambițiile OnePlus pentru 2021 sunt mult mai mari, iar compania chineză  iese în față cu 2 tehnologii și 2 funcții:

1. Senzorul Sony IMX789 – cel mai mare și mai performant senzor adus pe un smartphone OnePlus. Înțeleg că este un senzor customizat de către OnePlus, are suport pentru 12-bit RAW și ar livra imagini cu culori vibrante. Pentru fotografi profesioniști ar veni cu mai multe opțiuni de post-editare.

Aveți și câteva imagini realizate cu noul senzor:

2. Tehnologia Freeform pentru obiective (elimină distorsiunile de la fotografiile ultrawide);

Și aici aveți un exemplu, în prima imagine sunt vizibile distorsiunile de la clădire, iar în a doua au dispărut ca prin minune pentru că s-a mers pe tehnologia dezvoltată de OnePlus.

3. Cameră panoramică cu unghi de 140 grade;

Discutăm despre o tehnologie la care OnePlus lucrează și are în gând să o aducă la pachet cu un viitor flagship, la fel și lentila bionică de la punctul 4. Sunt combinate două lentile și o prismă, iar cele două imagini obținute ajung a fi unite în una singură, iar distorsiunile sunt aproape inexistente. De aici reiese o fotografie panoramică de mare angajament.

4. Lentilă bionică pentru focalizare rapidă la camera de selfie-uri;

Este o tehnologie ce va fi implementată pe camera frontală. Se inspiră din funcțiile ochiului uman, iar noile T-lens promite o reducere a timpului de autofocus sub 1 ms (de 5 – 10 ori mai bine față de tehnologia din prezent).

Seria OnePlus 9 este așteptată spre a fi lansată pe 23 martie.

Sursa: OnePlus.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: OnePlus, sony, Sony IMX789
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.