Curiozităţi: Lista tuturor piloţilor care au câştigat o singură cursă de Formula 1 în cariera lor

/
/
12 apr. 20
/

Trebuie să recunosc că înainte nu eram mare fan de Formula 1, mă uitam dacă nimeream o cursă, dar cam atât. Anul trecut tot prin primăvară Emil mi-a recomandat mini seria Formula 1: Drive to Survive realizată de Netflix (între timp a apărut şi sezonul 2) şi mi-au plăcut atât de mult intrigile şi toată nebunia din spatele “Marelui Circ”, încât de atunci sunt fan activ, am văzut aproape toate cursele din 2019 şi citesc presa de specialitate.

Într-o perioadă în care Campionatul Mondial de Formula 1 FIA este suspendat, cei de la formula1.com au mai mult timp să căute în arhivă, să găsească curiozităţi mai mult sau mai puţin interesante. Într-un articol postat la începutul acestei luni, redactorii site-ului au publicat lista tuturor piloţilor care au câştigat o singură cursă în lunga / scurta lor cariera din Formula 1. Aceştia sunt:

Olivier Panis – Monaco 1996;

Carlos Pace – Brazilia 1975;

Pastor Maldonado – Spania 2012;

Alessandro Nannini – Japonia 1989;

Vittorio Brambilla – Austria 1975;

Jarno Trulli – Monaco 2004;

Giancarlo Baghetti – Franţa 1961;

Jean Alesi – Canada 1995;

Innes Ireland – USA 1961;

Ritchie Ginther – Mexic 1965;

Robert Kubica – Canada 2008;

Luigi Fagioli – Franţa 1951;

Gunnar Nilsson – Belgia 1977;

Heikki Kovalainen – Ungaria 2008;

Jean-Pierre Beltoise – Monaco 1972;

Jochen Mass – Spania 1975;

Francois Cevert – USA 1971;

Lorenzo Bandini – Austria 1964;

Peter Gethin – Italia 1971;

Ludovico Scarfiotti – Italia 1966;

Jo Bonnier – Olanda 1959;

Luigi Musso – Argentina 1956;

Piero Taruffi – Elveţia 1952.

Au mai fost câţiva piloţi care au câştigat o singură dată cursa de la Indianapolis 500, cea care în perioada 1950 – 1960 a făcut parte din Campionatul Mondial al Piloţilor FIA. Aceştia sunt:

Johnnie Parsons – 1950;

Lee Wallard – 1951;

Troy Ruttman – 1952;

Bob Sweikert – 1955;

Pat Flaherty – 1956;

Sam Hanks – 1957;

Jimmy Bryan – 1958;

Rodger Ward – 1959.

Jim Rathmann – 1960.

Categorii: gAuto
Cuvinte cheie: Formula 1, Marele Circ, piloti
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Geely, brand prezent oficial şi în România, a omologat şi a testat cu succes prima baterie LFP din lume ce a depăşit 1000 kW putere de încărcare pe o maşină electrică

Aşa cum vă spuneam într-un articol anterior, începând cu data de 1 iulie 2026 în China a intra în vigoare aşa numita lege „Electric vehicles traction battery safety requirements.” Noile generaţii de baterii trebuie să treacă o serie de teste extrem de dure legate de: supradescărcare, supraîncărcare, scurtcircuit extern, încălzire, cicluri de temperatură, compresie, siguranță…

Audi vrea să se întoarcă la origini şi promite de acum înainte ecrane mai mici, butoane mai multe şi materiale mai calitative

Pentru a reduce costurile de producţie, producătorii auto au redus în ultima perioadă calitatea materialelor folosite la interior, iar acest lucru îl observăm din ce în ce mai des, chiar şi la modelele mai scumpe.

În curând cine nu îşi va plăti amenda rutieră, va rămâne fără permis de conducere

Nu de puţine ori am auzit prin târg că foarte mulţi români nu îşi plătesc amenzile doar pentru că oricum nu au nimic pe numele lor, iar propririle pe cont sunt egale cu zero.