De săptămâna aceasta putem cumpăra rovinietă şi prin intermediul ghişeul.ro

/
/
28 iun.
/

Autoritatea pentru Digitalizarea României a anunţat că începând de săptămâna aceasta putem cumpăra rovinietă şi prin intermediul ghişeul.ro.

Momentan această funcţie este disponibilă strict pe varianta web, iar pentru a vă achiziţiona rovinieta trebuie să aveţi un cont activ pe platformă.

”Începând de astăzi, 27 iunie 2024, utilizatorii platformei web pot plăti online contravaloarea rovinietei auto. Astfel, adăugăm o nouă funcționalitate, oferind utilizatorilor acces facil la servicii digitale și posibilitatea efectuării unor plăți securizate pentru serviciile de interes. Adăugarea acestei noi funcționalități este rezultatul muncii depuse de echipa Autorității pentru Digitalizarea României și de reprezentanții CNAIR. Misiunea noastră comună este de a extinde serviciile publice digitale și de a oferi cetățenilor soluții eficiente și sigure.” a declarat Alexandra-Maria Chivu, vicepreşedinte Autoritatea pentru Digitalizarea României.

Vă reamintesc şi care sunt costurile rovinietei în funcţie de tipul autovehicului şi de perioada de valabilitate:

🚗Categoria A – autoturisme:

  • 1 zi – 2.5 euro;
  • 10 zile – 3.3 euro;
  • 30 de zile – 5.3 euro;
  • 60 de zile – 8.4 euro;
  • 12 luni – 28 euro.

🚚Categoria B – vehicule de transport marfă cu MTMA (masă totală maxim autorizată) între 0 şi 3.5 tone:

  • 1 zi – 8.6 euro;
  • 10 zile – 11.5 euro;
  • 30 de zile – 18.2 euro;
  • 60 de zile – 28.8 euro;
  • 12 luni – 96 euro.

🚚Categoria C – vehicule de transport marfă cu MTMA (masă totală maxim autorizată) între 3.5 si 7.5 tone:

  • 1 zi – 4 euro;
  • 7 zile – 16 euro;
  • 30 de zile – 32 euro;
  • 12 luni – 320 euro.

🚚Categoria D – vehicule de transport marfă cu MTMA (masă totală maxim autorizată) între 7.5 şi 12 tone:

  • 1 zi – 7 euro;
  • 7 zile – 28 euro;
  • 30 de zile – 56 euro;
  • 12 luni – 560 euro.

🚚Categoria E – vehicule de transport marfă cu MTMA (masă totală maxim autorizată) mai mare sau egală cu 12 tone, cu maxim 3 axe (inclusiv):

  • 1 zi – 9 euro;
  • 7 zile – 36 euro;
  • 30 de zile – 72 euro;
  • 12 luni – 720 euro.

🚚Categoria F – vehicule de transport marfă cu MTMA (masă totală maxim autorizată) mai mare sau egala cu 12 tone, cu minimum 4 axe (inclusiv):

  • 1 zi – 11 euro;
  • 7 zile – 55 euro;
  • 30 de zile – 121 euro;
  • 12 luni – 1210 euro.

🚌Categoria G – vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv şoferul) şi maxim 23 de locuri pe scaune:

  • 1 zi – 4 euro;
  • 7 zile – 16 euro;
  • 30 de zile – 32 euro;
  • 12 luni – 320 euro.

🚌Categoria H – vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv şoferul):

  • 1 zi – 7 euro;
  • 7 zile – 28 euro;
  • 30 de zile – 56 euro;
  • 12 luni – 560 euro.
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Grupul Toyota a înregistrat vânzări record în Europa în prima jumătate a anului 2025

Grupul Toyota continuă să impresioneze la capitolul vânzări, chiar dacă gigantul japonez nu este un nume care să pună foarte mare accent pe segmentul maşinilor electrice.

Programul Rabla 2025 pentru persoane fizice este „back to business”, însă bugetul alocat scade considerabil

Programul Rabla 2025 pentru persoane fizice nu dispare, doar se transformă, asta am aflat în ultimele ore, industria auto de maşini noi din ţara noastră primind astfel un mic moment de respiro după săptămâni grele şi tensionate.

După micul dezastru de la Dacia Spring, nici Dacia Bigster nu s-a descurcat deloc bine în faimosul test al elanului

Publicaţia spaniolă KM77 a postat în urmă cu doar câteva ore clipul video cu testul elanului pentru Dacia Bigster, cea mai mare şi mai scumpă Dacia fabricată vreodată.