Deşi din Google Play se instalează cele mai multe aplicaţii, dezvoltatorii câştigă cei mai mulţi bani prin App Store

/
/
5 oct. 20
/

De câteva zile am intra în ultimul trimestru al acestui an, un an despre care sunt sigur că vom mai vorbi mult timp de acum încolo.

Cel mai nou studiu Dazeinfo şi Sensor Tower ne confirmă (din nou) că deşi utilizatorii de Android instalează cele mai multe aplicaţii, cei care plătesc mai mult sunt cei din lumea Apple.

La nivelul celui de-al treilea trimestru din 2020 au fost instalate la nivel global aproximativ 36.5 miliarde de aplicaţii, dintre acestea 28.3 miliarde fiind instalate din Google Play. Vorbim astfel de peste 77% din aplicaţiile din întreaga lume. Totuşi, când vine vorba de venituri (aspectul care contează cel mai mult), App Store nu are adversar: aproape 65% din venituri sunt obţinute prin intermediul acestei platforme.

În perioada iunie – septembrie utilizatorii au cheltuit pe aplicaţii aproximativ 29.3 miliarde de dolari, din care 19 miliarde au fost generate prin App Store şi aproximativ 10.3 miliarde prin Google Play. Gândiţi-vă doar că atât Google, cât şi Apple, beneficiază de 30% din aceştia bani, comisionul pe care îl solicită dezvoltatorilor de aplicaţii şi jocuri.

Ultimul trimestru din 2020 se anunţă şi mai interesant, utilizatorii urmând a cheltui şi mai mulţi bani pe aplicaţii în condiţiile în care se preconizează noi restricţii în contextul creşterilor cazurilor COVID-19.

PS: de menţionat că această analiză nu include cheltuielile cu taxele locale, din magazinele online, din reclamele din aplicaţii sau achiziţiile făcute de utilizatori in-app.

Categorii: Software
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Patriarhia Română a lansat Trinitas Film, prima platformă de streaming video cu conţinut creştin-ortodox din lume (avem şi preţul abonamentului)

Dacă sunteţi în general o persoană credincioasă, dar timpul nu vă permite să ajungeţi foarte des la biserică, aflaţi că acum aveţi o nouă sursă de informare şi una chiar foarte bine pusă la punct.

Jocul FIFA (2026) va fi lansat anul viitor în parteneriat cu Netflix şi Delphi Interactive

Vă era dor de un nou joc din faimoasa serie FIFA? Chiar dacă parteneriatul dintre EA Sports şi FIFA a încetat de ceva timp, reprezentanţii federaţiei nu au renunţat niciodată la ideea că brandul FIFA va reveni sub o formă sau alta într-un nou joc.

Ai cumpărat un laptop sau PC și cauți Windows + Office la preț bun? Prețurile încep de la 12.25 euro pentru Windows 11 și 30.25 euro pentru Office 2021 – activate fără plata unui abonament lunar

GoDeal24 iese în față cu mai multe oferte legate de Windows și Office în diferite iterații. Mai multe detalii descoperiți în rândurile următoare.