DIGI vrea să se listeze la Bursa de Valori din Madrid, iar investitorii sunt foarte încrezători în această idee (la Bucureşti acţiunile DIGI au ajuns la un maxim istoric)

Retelistica
/
/
13 sept. 25
/

Operatorul de telecomunicaţii român DIGI îşi continuă evoluţia admirabilă din ultimii ani, iar acum pregăteşte o nouă lovitură pe o piaţă în care creşte într-un ritm galopant.

Conform presei spaniole, DIGI vrea să se listeze la Bursa de Valori din Madrid şi a angajat banca de investiţii Rothschild pentru a evalua o posibilă listare pe bursă a afacerii sale din Spania.

Conform ultimelor date oficiale publicate de DIGI în august 2025, operațiunile din Spania au continuat performanța solidă în al doilea trimestru din 2025, cu numărul utilizatorilor de servicii fixe, internet și telefonie mobilă în creștere cu 29% față de aceeaşi perioadă din 2024, până la 9.7 milioane abonaţi. Utilizatorii de servicii de telefonie mobilă au crescut cu 24%, ajungând la 6.6 milioane abonaţi, iar numărul clienților de internet fix a crescut cu 35%, până la 2.3 milioane abonaţi.

DIGI Spania este evaluată în prezent la aproximativ 2.5 miliarde euro.

Informaţia pe acest subiect a fost excelent primită de investitori, în doar câteva ore acţiunile DIGI ajungând la un maxim istoric la Bursa de Valori din Bucureşti. La încheierea săptămânii bursiere, acţiunile DIGI aveau un preţ de 90.20 lei / acţiune. Prețul, care este cu 125.50% peste cel de 40.00 lei/acțiune al ofertei publice primare din primăvara anului 2017, aduce pentru Digi o capitalizare record de 9.02 miliarde (1.77 miliarde euro).

Via: profit.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

DIGI depăşeşte în premieră o capitalizare bursieră de 20 de miliarde de lei la Bursa de Valori Bucureşti (BVB)

DIGI se află într-o etapă excelentă a existenţei sale, în vara acestui an primind veşti din cele mai bune:

Cum a reuşit Digi Mobil să revoluţioneze piaţa telecom din România? (cele 3 strategii câştigătoare)

România are una dintre cele mai accesibile pieţe telecom din lume, însă acest lucru nu ar fi fost posibil niciodată fără apariţia operatorului român Digi Mobil. Am spus acest lucru cu multe alte ocazii, însă niciodată nu am detaliat subiectul.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…