Elephone M2 – primele informaţii pentru un nou smartphone midrange

/
/
8 sept. 15
/

Se anunţă o toamnă bogată în telefoane din partea Elephone. Dacă zilele trecute discutam despre smartphone-urile de top Elephone P9000 sau Elephone Vowney, acum avem şi primele informaţii despre un smartphone midrange care aduce puţin cu Elephone P8000. Noul terminal se va numi Elephone M2 şi va fi unul de tip unibody realizat din metal cu doar 7.35 mm grosime.

M2 Gold

Din informaţiile primite, Elephone M2 va utiliza un procesor octa-core MediaTek MT6753 la 1.5 GHz, display de 5.5 inci cu rezoluţie FullHD, cameră foto de 13 megapixeli cu senzor Sony IMX214 şi cameră frontală de 5 megapixeli, senzor pentru citirea amprentei şi va rula Android 5.1 Lollipop cu ELE UI. Acest smartphone ar putea fi lansat undeva la sfârşitul lunii septembrie la un preţ estimativ de 150-170 dolari.

Cum spuneam şi în prima frază, Elephone M2 pare a fi un Elephone P8000 cu alt design şi un alt senzor al camerei foto. În rest specificaţiile par a fi apropiate. Sper ca acest terminal să vină cu soft stabil şi fără bug-uri.

Elephone M2 5

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: