GOCLEVER Fone 500 – unul dintre cele mai ieftine telefoane dual-sim cu display de 5 inch

/
/
18 oct. 13
/

GOCLEVER a intrat recent și pe piața telefoanelor dual-sim din țara noastră. GOCLEVER Quantum 4 ar fi un exemplu pozitiv. Prețul său este excelent, cel puțin la prima vedere, raportat la specificațiile incluse.

GOCLEVER Fone 500 integrează un display de 5 inch cu panel TFT LCD și rezoluție 480×800 pixeli, procesor MediaTek MT6577 de tip dual-core la 1 GHz, PowerVR SGX531 GPU, 512 MB RAM, 4 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB.

Rulează Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Pe partea de conectivitate: 3G, Wi-Fi, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS. Camera principală este de 5 Megapixeli, iar camera frontală de 0.3 Megapixeli, baterie de 2000 mAh, 185 gr. și 10 mm grosime.

Preț – 664 lei la PCfun.ro

La puncte PRO ar fi raportul preț / specificații hardware, camera de 5 Megapixeli, bateria de 2000 mAh. La partea CONTRA sunt destule elemente: rezoluție de 480×800 pixeli la un display de 5 inch, 512 MB RAM și Android 4.0 ICS când mai toate telefoanele au trecut pe Android Jelly Bean, destul de greu la ale sale 185 de gr. / similar cu Nokia Lumia 920 sau Samsung GALAXY Note II.

Credit foto: Unu si Doi, Trei.
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: