HDMI 2.1 – care sunt specificaţiile noului standard

/
/
1 dec. 17
/

HDMI Forum a anunţat lansarea oficială a noului standard HDMI 2.1. Chiar dacă va mai trece ceva timp până vor fi lansate primele accesorii şi device-uri cu acest standard (cel puţin 1 an), putem vedea măcar ce noutăţi ne aduce:

  • suport pentru Dynamic HDR şi format video 10K;
  • cabluri Ultra High Speed HDMI cu rate de transfer de până la 48 Gb/s;
  • suport pentru redare 4K necomprimat cu până la 120 fps şi 8K necomprimat cu până la 60fps;
  • Variable Refresh Rate;
  • eARC oferă suport pentru cele mai avansate formate audio şi garantează cea mai bună calitate audio;
  • Quick Frame Transport elimină lagul din jocuri şi oferă o experienţă îmbunătăţită pentru realitatea virtuală;
  • Auto Low Latency Mode permite setarea automată a latenţei pentru o vizualizare completă şi neîntreruptă.

Mai multe detalii despre standardul HDMI 2.1 puteţi găsi în comunicatul de presă oficial.

Categorii: Diverse
Cuvinte cheie: HDMI, HDMI 2.1, Standard
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…

eMAG şi Dedeman simplifică tranzacţiile şi integrează plata instant prin RoPay (totul este gratuit)

Clienţii eMAG şi Dedeman pot alege începând de săptămâna aceasta RoPay la finalizarea comenzilor şi pot autoriza plata direct din aplicația de mobile banking a băncii lor, într-un flux digital simplu și sigur.

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.