Huawei G8 – primele impresii

/
/
3 sept. 15
/

Alături de Huawei Mate S a fost adus la evenimentul pre-IFA și Huawei G8, telefon din categoria mid-range pe care compania chineză urmează a miza pe sfârșitul lui 2015. 

Specificații Huawei G8;

  • display IPS de 5.5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 615 de tip octa-core pe arhitectură big.LITTLE cu 4 x ARM Cortex-A53 la 1.7 GHz și 4 x ARM Cortex-A53 la 1 GHz, Adreno 405 GPU, 3 GB RAM, 32 GB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD de până la 64 GB;
  • Android 5.1 Lollipop cu Emotion UI;
  • dual-sim, 4G / LTE, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS;
  • 13 Megapixeli, autofocus, dual-LED flash, filmează la 1080p, cameră frontală de 5 Megapixeli;
  • baterie de 3000 mAh, 167 gr. și 7.5 mm grosime.

Preț – 399 euro.

Partea de hands-on;

httpvh://youtu.be/EUbiUBKpIqc

Primele impresii pentru Huawei G8;

Are o carcasă metalică, dar mi-a lăsat impresia că ar fi foarte ușor, deși văd că urcă la 167 gr. și 7.5 mm grosime. Observați că Huawei pe G8 oferă un hardware destul de bun (procesor Qualcomm octa-core, 3 GB RAM și 32 GB spațiu de stocare), de ce am spus destul de bun?

Pentru că au mers pe Qualcomm Snapdragon 615 ce la momentul actual nu are referințe bune, mă refer strict la experiența de utilizare oferită pe alte telefoane. Asta pentru că Qualcomm nu a avut expertiză pe arhitecturile octa-core și s-a aruncat cu capul înainte, de aici și eșecul înregistrat de Qualcomm Snapdragon 810. Totuși, va fi interesant de văzut cum se comportă Huawei G8, dacă este superior altor telefoane Android cu Snapdragon 615. Îl ajută și memoria RAM destul de mare spre deosebire de alte modele cu 1 sau 2 GB RAM.

La nivel software, Emotion UI pus peste Android 5.1 Lollipop. Este suficient să testezi un smartphone cu această interfață că deja le cunoști pe toate. Amintește de iOS ca design cu aplicațiile puse direct peste ecranul de start + widget-urile specifice Android.

Mai multe detalii când ne va sosi la review.

Categorii: Huawei, Smartphone
Cuvinte cheie: Huawei, Huawei G8
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.