i5700 sau Galaxy Spica – ultimul smartphone cu Android OS de la Samsung

/
/
16 nov. 09
/

            Smartphone-urile au crescut în vânzări în 2009 cu puţin peste 20 %. Gândindu-ne în contextul în care am avut criza economică şi totul a mers în jos este un rezultat fenomenal. Motivul?

            Oferta s-a îmbogăţit. Sunt zeci de smartphone-uri. Funcţiile ascunse în carcasele lor s-au diversificat şi promit o interacţiune mult mai puternică cu internetul. Samsung a tras o carte câştigătoare lansând produse pentru fiecare target.

             Ultimul lansat este i5700 sau, cum se va numi pe anumite pieţe, Galaxy Spica. Are la bază sistemul de operare Android oferit de Google.

samsung-galaxy-spica-white-165x300

           – procesor de 800 Mhz;

            – touch screen de 3,2 inch;

            – cameră de 3,2 Megapixeli cu autofocus;

            – jack de 3,5 mm;

            – microSD de până la 32 Gb;

            – bluetooth 2.1;

            – Wi-Fi, GPS;

            – quad-band.

            Ca să aibă succes pe piaţă important ar fi preţul. La o cameră de doar 3,2 Megapixeli nu prea ai ce să ceri. Preţul ar trebui să fie în jurul a 200 euro.

samsung-i5700-spica

Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.