În curând antrenorii de fotbal vor putea lua decizii în timp real pe baza informaţiilor furnizate de inteligenţa artificială

/
/
2 iul. 23
/

Inteligenţa artificială îşi va face din ce în ce mai simţită prezenţa în vieţile noastre, unii specialişti afirmând chiar că într-un viitor nu foarte îndepărtat niciun business nu va mai fi competitiv pe piaţă fără ajutorul inteligenţei artificiale (sub o formă sau alta).

Nici fotbalul nu va fi scutit de aceste schimbări, deja se lucrează la un sistem care va înlocui foarte probabil actuala funcţie de analist video. În foarte scurt timp antrenorii de fotbal vor putea lua decizii în timp real pe baza informaţiilor precise oferite de inteligenţa artificială.

Tehnologia denumită „Automated Video Assistant Coaches” va putea oferi informaţii preţioase în timpul meciurilor, unele pe baza cărora antrenorii vor putea lua decizii importante. Un exemplu este acela în care un jucător advers a obosit şi aleargă cu 20% mai încet decât la începutul partidei, astfel că antrenorul va putea schimba tactic aşeazarea sau va putea introduce un jucător de pe bancă cu o viteză în plus, una care să ofere un avantaj pe finalul jocului.

Foarte probabil primii care vor beneficia de noua tehnologie vor fi antrenorii din Premier League, cel mai puternic campionat de fotbal din lume. Ulterior, aceasta ar putea fi adoptată la nivel mondial dacă îşi va arăta cu adevărat utilitatea.

Sursa: dailystar.co.uk
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 2.04.26 (televizor OLED Samsung pe diagonală de peste 2 metri și evaluare 5/5, telefon mobil mid-range cu LED-uri customizabile pe spate și recenzii foarte bune, cel mai avansat espressor automat Philips cu peste 50 de băuturi preparate etc)

Printre cele 10 oferte eMAG de astăzi se află și un robot de bucătărie avansat cu ecran tactil, 21 de programe automate, 10 trepte de viteză și evaluare 5 / 5 din 12 review-uri.

5 gadgets de la Kaufland (01.04 – 07.04.2026)

A mai trecut o săptămână, aşa că am ajuns din nou la clasica noastră rubrică legată de cele mai interesante 5 gadgets din catalogul Kaufland.

Digi Mobil îşi îmbogăţeşte oferta de smartphone-uri cu 4 noi modele (aprilie 2026)

Digi Mobil, al doilea operator din România după numărul de clienţi pe telefonie mobilă, a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar la început de aprilie 2026 oferă spre achiziţie 4 noi modele.