În toate judeţele din România puteţi găsi carburanţi la sub 8 lei / litru

/
/
13 mart. 22
/

Articolul de miercuri legat de fake news-ul cu preţul la carburanţi de 10 – 11 lei / litru a atras numeroase comentarii, unele normale, raţionale, altele generate de panica speculativă creată de anumite benzinării.

Pentru acea zi putem vorbi de un haos generalizat, unul provocat de zvonuri, de informaţii contradictorii şi de oameni rău intenţionaţi. În toată nebunia aceea, au existat mii de români care au cumpărat motorină şi benzină la preţuri nejustificat de mari, pe alocuri chiar şi la 10 – 11 lei. Deşi era clar că vorbim de speculă, unii nu au crezut nicio secundă acest lucru şi şi-au făcut stocuri uriaşe, la preţuri uriaşe.

Acum, la patru zile distanţă, când lucrurile s-au calmat, preţurile au revenit oarecum la normal. În toate judeţele din ţară puteţi găsi carburanţi la sub 8 lei / litru, fie că vorbim de benzină sau motorină. Cele mai mici preţuri le găsiţi în judeţe precum Giurgiu sau Galaţi, în timp ce preţurile mari sunt prezente în Tulcea, Brăila, Olt sau Caraş-Severin (poli economici importanţi 🙄🙄🙄).

Preţurile rămân în continuare foarte mari, dacă se vor păstra aşa o perioadă lungă de timp, vor fi automat regăsite şi în preţurile alimentelor şi nu numai, însă este destul de clar că ce s-a întâmplat pe 9 februarie a fost o dezinformare grosolană şi un abuz din partea acelor staţii care s-au folosit de naivitatea (să nu spun alt cuvânt mai dur) românilor.

Mă întreb oare, cei care au luat zeci / sute de litri la preţuri de 8.5 – 9 – 9.5 lei, se vor lecui să creadă în fake news-uri sau sunt la coadă la ulei acum ?

Categorii: gAuto
Cuvinte cheie: benzina, carburanţi, motorina, pret
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce cumpără norvegienii doar maşini electrice, deşi vremea la ei este foarte rece, iar autonomiile scad simţitor (explicaţia vă va bulversa)?

Norvegia este ţara cu cea mai mare rată de adopţie a maşinilor electrice din lume, lună de lună fiind înmatriculate aproape în totalitate doar maşini noi cu motoare electrice (procentul este de vreo 96 – 97%).

Asociaţia Constructorilor Europeni de Autovehicule (ACEA) critică regulamentul european Industrial Accelerator Act şi avertizează că maşinile produse în Europa s-ar putea scumpi

Într-un articol anterior am adus puţin la zi situaţia industriei auto europene, iar aceasta este cât se poate de îngrijorătoare. Lucrurile evoluează într-o direcţie deloc corectă, iar în foarte scurt timp am putea asista chiar la un mic colaps al acesteia.

Primul producător european de baterii LFP, unul ce deţine inclusiv o gigafabrică funcţională, tocmai şi-a cerut insolvenţa

Europa are o industrie auto dezvoltată, însă mult prea birocratică şi cam întârziată în implementarea de tehnologii moderne. Pare din ce în ce mai sigur că maşinile electrice vor deveni majoritare după 2030 când vorbim de achiziţii noi, iar bătrânul continent nu este încă pregătit pentru aşa ceva.