Nokia vrea să recupereze din ecartul faţă de Android şi iOS4 de la Apple. De aceea mizează tot ce are mai bun pe MeeGo. Acest sistem de operare mobil reprezintă fuziunea dintre Maemo 5 (ce a fost integrat pe Nokia N900) şi Intel Moblin. MeeGo va fi la fel de versatil ca şi cei doi oponenţi ai săi putând rula şi pe tablet pc-uri (cum face iOS4 pe iPad şi Android pe tablet pc-urile de genul Samsung Galaxy Tab).
Astăzi Nokia şi Intel au prezentat codul sursă pentru developeri iar data de lansare a fost stabilită pentru octombrie 2010. Se ştie că viitoarele device-uri din seria N cu excepţia Nokia N8 vor fi dezvoltate pe noua platformă iar Symbian^3 va rămâne ca os pentru celelalte serii ale producătorului finlandez.
Cred că problema Nokia este că nu se concentrează pe dezvoltarea unui singur OS. Avem Series 40, Symbian S60 sau Symbian-ul cel nou plus MeeGo. Apple are doar iPhone OS ce acum a primit un upgrade numit iOS 4. Android s-a oprit la borna 2.2 sau FroYo. BlackBerry are un singur sistem de operare home made.
Important este pentru aceste sisteme ce comunitate îşi formează în jurul lor. Această fiind reprezentată de developeri şi de posesori de smartphone care caută să pună în valoare handsetul din dotare. Nokia este cel mai mare producător de telefoane mobile. Asta dacă avem în vedere numărul de telefoane vândute şi se ştie că producătorul finlandez are o gamă de telefoane entry-level bine pusă la punct.
Ca şi afacere Apple şi iOS-ul sunt fără de rival cu peste 200.000 de aplicaţii, cu o platformă de publicitate iAd abia implementată. Androidul recuperează din teren iar Nokia nici măcar nu a plecat de la linia de start. Să nu fie prea târziu.
Intel şi Nokia au prezentat codul sursă pentru MeeGo
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro;
Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc.
Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4.
Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.
Ce-a fost şi ce-a ajuns? HMD Global nu va prelungi licenţa pentru brandul Nokia, astfel că se caută producători de telefoane interesaţi de un parteneriat
Cândva cel mai mare producător de telefoane şi unul dintre cele mai puternice branduri la nivel global, Nokia nu mai spune nimic astăzi, iar sloganul „Nokia – Connecting People” pare unul de tristă amintire.
Donald Trump ar putea pregăti un atac direct la adresa Uniunii Europene – se gândeşte să cumpere giganţii Nokia şi Ericsson
Această piaţă a echipamentelor telecom este controlată de China prin Huawei şi ZTE, Uniunea Europeană prin Nokia şi Ericcson şi Coreea de Sud prin Samsung. După cum ne sugerează şi originea companiilor, acestea sunt prezente în ţările / regiunile apropiate fiecărei mari puteri.
Smartphone-urile Nokia nu mai există
Este anul de graţie 2025 şi iată că în primele zile ni se confirmă o informaţie pe care o cam bănuiam de ceva timp: HMD Global a renunţat la brandul Nokia în lumea telefoanelor inteligente.