iPhone 17 Air şi 17 Pro au fost printate 3D după schiţe CAD şi nu arată deloc rău

Smartphones
/
/
10 mart. 25
/

Informaţia că viitoarea generaţie de iPhone-uri va avea un design diferit a fost şi este confirmată în continuare de mai toate sursele apropiate mărului muşcat, astfel că am curajul să zic că vorbim deja de o certitudine.

Mai nou, Majin Bu, un zvonac destul de cunoscut când vine vorba de Apple, a printat 3D modelele iPhone 17 Air şi 17 Pro. Aceste machete au fost realizate pe baza informaţiilor cunoscute în acest moment, cât şi pe baza unor schiţe CAD, semn că are ceva surse în interior.

iPhone 17 Air, cel despre care ştim că va înlocui versiunea Plus din serie, se anunţă un smartphone extrem de subţire, grosimea sa urmând a fi de doar 5.5 mm (ar deveni unul dintre cele mai subţire telefoane din piaţă).

Ţinând cont de acest aspect (al grosimii reduse), Apple va reuşi să integreze doar un singur senzor foto pe spate, unul prins într-un modul lung, în stilul Google Pixel. Se pare că mărul muşcat va face ceva sacrificii pentru acel corp sculptat.

iPhone 17 Pro va avea aceeaşi aşezare a senzorilor foto, doar că de data aceasta ei vor fi prinşi într-un modul foto lung, la capătul căruia vor exista flash LED-ul, senzorul LiDAR şi un microfon.

Personal îmi place estetica nouă, aceasta aduce un aer mai fresh, mai modern şi chiar dă senzaţia de schimbare.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Lansarea smartphone-ului subţire iPhone Air 2 ar putea fi amânată pentru 2027

În toamna acestui an Apple a lansat unul dintre cele mai subţiri smartphone-uri din lume, iPhone Air. Acesta are o grosime de doar 5.6 mm şi cântăreşte 165 de grame.

Aplicaţia Apple Sports este disponibilă oficial şi în România

Începem săptămâna cu o veste bună pentru fanii Apple din ţara noastră. Cel mai recent update al aplicaţiei Apple Sports vine cu suport pentru mai multe ţări europene, printre care şi România.

Apple ar putea rămâne fără actualul CEO în 2026

Când spui Apple, automat primul nume care îţi vine în minte este Steve Jobs. Legendarul vizionar s-a retras din poziţia de CEO al mărului muşcat pe 24 august 2011, decizia sa fiind una pur personală (acesta se lupta de ceva timp cu un cancer pancreatic, unul care avea să îl doboare pe 5 octombrie 2011).