iPhone – conceptul viitorului (laser keyboard & holografic display)

/
/
31 aug. 11
/

Este un video ce s-a răspândit via YouTube înregistrând până în acest moment peste 6.8 milioane vizualizări. Este un exercițiu de imaginație ieșind în evidență un iPhone foarte subțire, ușor cu o tastatură laser și un ecran holografic – care peste câțiva ani cu siguranță ca va fi integrat în smartphone-urile viitorului. 

Bineînțeles că apare și  altă problemă legată de autonomie. Toate aceste inovații sunt legate de creșterea performanței legat de bateriile integrate în telefon. Viitorul este și al bateriilor. Le vom avea pe lângă telefoane, tablete & laptopuri și în automobile.

Evoluția telefoanelor mobile de tip smartphone este incredibilă. În viitorul apropiat vor sosi telefoane cu ecrane de peste 4.5 inch, procesor quad-core tactat la 1.2 GHz, 2 GB RAM.

Ecranul holografic ar face ca dimensiunea display-ului de pe telefon să nu mai conteze așa mult. :) O tastatură laser în genul celei care apare în video poate fi integrată relativ ușor. Deja sunt disponibile și se conectează via  bluetooth – exemplu.

Clipul îl aveți mai jos:

httpvh://youtu.be/lzsBwnv_dAg

Voi ce funcții credeți că va mai integra un telefon mobil în viitor?

via cnet.com
Categorii: Apple, iOS
Cuvinte cheie: concept iPhone 5, iPhone 5
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Piața de smartphone-uri în Q2 2026 – scădere 📉 de 4% față de 2025, Apple în siajul Samsung ce ocupă locul 1 în ce privește livrările

Perioada de timp desfășurată între 1 aprilie 2026 și 30 iunie 2026 a adus o scădere abruptă față de aceeași perioadă din 2025. De vină sunt indicate creșterile de costuri generate de memorii și spațiile de stocare ce a pus mare presiune pe liniile de aprovizionare etc.

Deşi nu a primit încă acceptul guvernului american, Apple testează deja cipuri de memorie fabricate în China

Într-un articol de luna trecută vă spuneam că Apple poartă negocieri cu guvernul american pentru a i se permite utilizarea cipurilor de memorie fabricate în China de compania CXMT, una aflată pe lista neagră a autorităţilor.

Bursa zvonurilor: Capacitatea bateriilor pentru iPhone 18 Pro Max și iPhone 18 Pro (Max-ul ar avea baterie cu 10% mai mare) – evoluția din ultimii an și comparație cu OnePlus, Samsung și Xiaomi

Seria 18 Pro diferă în general prin dimensiunea ecranului și a bateriilor, restul de specificații sunt în general identice. Apple pregătește o noutate în ce privește capacitatea acumulatorilor, iar mai multe detalii aveți în rândurile următoare.