Lenovo se pregăteşte să lanseze o tabletă gigant de 18.4 inci

/
/
12 mai 16
/

Se pare că Lenovo testează în această perioadă o nouă tabletă sub denumirea Lenovo PB2-690N. Cu siguranţă nu acest nume va fi utilizat la nivel comercial, însă primele informaţii despre device au apărut în testul de benchmark GFXBench.

Conform acestor date, tableta Lenovo va utiliza un procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 652, 4 GB RAM, 64 GB spaţiu de stocare, o cameră foto de 8 megapixeli + cameră frontală VGA şi va rula Android 6.0.1 Marshmallow. Cea mai importantă caracteristică a acestei tabletă este dată de dimensiunea ecranului de 18.4 inci cu rezoluţie QHD (2560 x 1440 pixeli).

Acest display uriaş îl încadrează într-un segment unde concurenţa nu este atât de mare: Samsung Galaxy View şi Alcatel Xess 17, ambele cu ecran FullHD. Din cele trei variante tableta Lenovo pare a fi cea mai bună atât ca hardware, cât şi ca software.

Lenovo-PB2-690N-tablet-GFXBench_1

PS: Imaginea din acest articol este pentru Alcatel Xess 17.
Sursa: androidheadlines.com
Categorii: Tablete
Cuvinte cheie: 18.4 inci, GFXbench, Lenovo, tableta
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Tabletă TCL NXTPAPER 11 Plus – prezentare (Ecranul face diferența, dar cu un hardware modest în spate)

Primul contact cu un ecran de tip NXTPAPER l-am avut la IFA Berlin 2025, când am dat o tură extinsă pe la standul TCL. În ultimele zile m-am jucat câteva ore cu tableta TCL NXTPAPER 11 Plus, care integrează același panou NXTPAPER 4.0 pe care l-am văzut inițial pe TCL NXTPAPER 60 Ultra, un smartphone…

Piața de tablete în primele 3 luni din 2026: Apple este lider autoritar (Samsung, Huawei, Lenovo și Xiaomi nu reușesc o valoare similară dacă le sunt adunate livrările)

Omdia a publicat un studiu legat de piața de tablete și livrările realizate în primele 3 luni din 2026 - intervalul cuprins între 1 ianuarie 2026 - 31 martie 2026.

Ce tabletă flagship subțire de doar 4.8 mm, cu ecran OLED la 165Hz și procesor Snapdragon 8 Gen 5 poți cumpăra de acum în România?

Trebuie să recunosc că o tabletă subțire de doar 4.8 mm sună foarte bine, însă când aceasta nu face aproape niciun compromis spre a atinge o astfel de dimensiune în talie, este cu atât mai impresionant. Vorbim despre HONOR MagicPad 4, ale cărui principale caracterisitici le voi prezenta mai jos.