Lenovo Vibe Z – phablet de top

/
/
2 oct. 13
/

Știu la nivel oficial că din 2014 va intra Lenovo cu telefoanele sale Android și pe plan local. Unul dintre ultimele device-uri ale companiei chineze este Lenovo Vibe Z.

Integrează un display IPS de 5.5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli, procesor Qualcomm Snapdragon 800 quad-core la 2.2 GHz cu Adreno 330 GPU, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 64 GB.

Rulează Android 4.2.2 Jelly Bean. Pe partea de conectivitate: 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, A-GPS. Camera principală este de 13 Megapixeli cu autofocus, filmează la 1080p, cameră frontală de 5 Megapixeli.

Nu au dat informații legate de capacitatea bateriei și nici de o eventuală disponibilitate la nivel internațional.

Sursa: FoneArena.com
Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

AnTuTu a publicat lista celor mai puternice 10 smartphone-uri din mai 2026

Aşa cum ne-am obişnuit, începutul fiecărei luni vine cu topul celor mai puternice 10 smartphone-uri prezentat de AnTuTu.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.