LG G4 şi cum s-a transformat preţul său în România la 100 zile de la lansare

/
/
10 aug. 15
/

LG continuă politica sa de reduceri de preţ pentru noile device-uri, iar acest lucru se reflectă foarte bine în evoluţia smartphone-ului LG G4. “Ajutat” şi de vânzări nu tocmai grozave, preţul flagship-ului LG a scăzut la aproximativ 100 de zile de la prezentarea oficială cu o medie de 20% pe toate canalele oficiale.

LG-G41-630x356-630x356

În luna mai preţul mediu pentru LG G4 în varianta cu capac din plastic varia între 2700 lei şi 2900 lei. Personal am crezut încă de la început că LG va păstra politica de reducere treptată a preţului, iar la puţin peste 100 de zile de la lansarea sa comercială, LG G4 versiunea cu capac din plastic a ajuns să fie vândut de foarte mulţi retaileri online la un preţ de sub 2300 lei. Cele mai atrăgătoare oferte le găsiţi la:

mediadot.ro => 2299 lei;

evomag.ro => 2269 lei;

badabum.ro => 2198 lei.

LG-G4-51-630x500

Pentru aproximativ 450 de euro primiţi un telefon complet, cu un display excelent şi una dintre cele mai bune camere foto de pe piaţă.

Specificații complete pentru LG G4:

– display IPS Quantum Display uşor curbat (Slim Arc design) de 5.5 inch cu rezoluție QHD (2560 x 1440 pixeli), o densitate a pixelilor de 538 ppi și protejat cu Corning Gorilla Glass 4;

– procesor Qualcomm Snapdragon 808 de tip hexa-core pe arhitectură big.LITTLE cu 4 x ARM Cortex-A53 la 1.5 GHz și 2 x ARM Cortex-A57 la 1.8 GHz, accelerator grafic Adreno 418, 3 GB memorie RAM și 32 GB spațiu de stocare, slot pentru microSD de până la 128 GB;

– Android 5.1 Lollipop cu LG UX 4.0;

– 4G cu viteze de până la 300 Mbps, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.1, NFC, A-GPS și GLONASS, port infraroșu, radio FM stereo cu RDS, microUSB, jack de 3.5 mm;

– 16 Megapixeli cu senzor de 1.26 inci, deschidere f/1.8, stabilizare optică de imagine OIS 2.0 pe 3 axe, dual-LED flash, detecție a feței, HDR, sunet stereo, filmare în format 4K, cameră frontală de 8 Megapixeli ce filmează la 2160p;

– baterie de 3000 mAh ce poate fi încărcată wireless prin intermediul unui capac special, 155 grame și grosime de 9.8 mm.

Categorii: LG, Smartphone
Cuvinte cheie: LG, LG G4, smartphone
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Camera gimbal de pe HONOR Robot Phone costă cât o treime din preţul de vânzare a smartphone-ului

HONOR a lansat recent în China un smartphone vizionar, unul care a atras deja atenţia utilizatorilor la nivel global. Acesta se numeşte HONOR Robot Phone, iar colegul meu Emil a fost până în China pentru a-l vedea la lucru şi a realiza un material cuprinzător pentru comunitatea gadget.ro.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.