Lista smartphone-urilor Motorola cu VoLTE și VoWiFi la Digi Mobil, Orange și Vodafone

/
/
18 dec. 20
/

Motorola a trimis un comunicat în care prezintă lista smartphone-urilor cu VoLTE și VoWiFi din oferta Digi Mobil, Orange și Vodafone (Telekom nu face parte din acest grup, nu au implementat aceste tehnologii pentru că nu le-au considerat de interes pentru clientelă).

Presupun că nu are rost să mai discutăm care sunt beneficiile VoLTE și VoWiFi. Mă rog, am descoperit de la Motorola un beneficiu la care nu m-am gândit.

  • taxarea apelurilor efectuate în afara țării  ca apel normal.

VoWiFi mi se pare cu adevărat util, mai ales pentru cei ce au semnal slab în locuință (și sunt multe situații de genul). VoLTE îți aduce un plus de calitate în apelurile de voce + economie în ce privește consumul de energie (telefonul nu mai face trecerea între 4G și 3G).

Lista smartphone-urilor Motorola cu VoLTE și VoWiFi pe sfârșit de 2020:

  • Motorola Moto E6S (Digi Mobil și Orange);
  • Moto E7 Plus (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Moto G8 Power (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Moto G8 Power Lite (Digi Mobil și Orange);
  • Moto G Pro (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Moto G9 Play (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Moto G9 Plus (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Motorola One Fusion+ (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Moto G 5G (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Moto G 5G Plus (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Motorola Edge (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Motorola Edge+ (Digi Mobil, Orange și Vodafone);
  • Motorola Razr 5G (Digi Mobil, Orange și Vodafone).

Aveți VoLTE și VoWiFi pe telefonul vostru?

Putem extinde discuția în rubrica de comentarii. Orange a fost primul operator de telecomunicații ce le-a implementat, a urmat Digi Mobil și după aceea a fost și rândul Vodafone.

Categorii: Retelistica
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Vodafone a introdus 3 noi canale de televiziune în grila de programe tv

Ultimele zile au fost destul de active pentru televiziunea clasică, grilele reţelelor din România suferind mai multe schimbări.

Orange a fost în 2025 cel mai bun furnizor de internet fix din România (conform celui mai recent studiu nPerf)

nPerf a publicat recent datele aferente anului 2025 pentru internetul fix, iar rezultatele le vom detalia în cele ce urmează. În calculele nPerf sunt incluse mai multe criterii, de la viteza de descărcare și încărcare, până la latență, performanța navigării pe internet și cea a streamingului video.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini la ce operator telecom s-ar abona în 2026 dacă ar trăi în România (răspunsurile sunt cât se poate de surprinzătoare, chiar dacă am ales două scenarii: urban şi rural)

Discuţia legată de cel mai bun operator telecom din România este interminabilă, fiecare având plusurile şi minusurile sale. Este clar că nu există un răspuns aplicabil la toată lumea, tocmai de aceea sfatul meu este ca fiecare dintre voi să aleagă ceea ce consideră că i se potriveşte mai mult în funcţie de semnalul din…