Livrările de iPhone 15 Pro Max ar putea fi făcute la aproape o lună de la prezentarea oficială

/
/
23 aug. 23
/

Mai avem trei săptămâni până când Apple va lansa oficial seria de smartphone-uri iPhone 15. Din informaţiile actuale ştim că evenimentul de prezentare ar urma să aibă loc pe 13 septembrie, deşi nu este exclusă definitiv nici data de 12 septembrie.

Seria va fi formată din patru modele: iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro şi 15 Pro Max. Cel din urmă model pare a pleca la drum mai greu, surse din industrie susţinând că Apple are ceva probleme de producţie cu el. Din acest motiv iPhone 15 Pro Max ar urma să fie livrat către clienţi la trei, poate chiar patru săptămâni de la lansare. Practic livrările vor fi făcute în prima parte a lunii octombrie.

iPhone 15 Pro Max este cel mai puternic şi mai scump iPhone din noua serie, preţul acestuia urmând a pleca de pe la 1200 – 1300 de dolari în Statele Unite ale Americii.

La nivel de specificaţii hardware ne aşteptăm la următoarele:

  • procesor Apple A17 Bionic, unul dezvoltat pe o litografiere de 3nm;
  • 6 GB RAM LPDDR5;
  • 256 GB / 512 GB / 1 TB / 2 TB stocare;
  • baterie de 4852 mAh cu încărcare rapidă de până la 35W.
Sursa: gsmarena.com
Categorii: Apple
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Se pare că Apple va implementa baterii siliciu-carbon pe seria iPhone 20 (care nu este chiar atât de departe)

Tehnologia siliciu-carbon de generaţia a treia este deja bine stăpânită de producători precum Honor, OnePlus, Realme, Xiaomi etc., astfel că azi avem smartphone-uri cu autonomii ce ajung chiar şi la 3 zile într-o utilizare normală.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Apple ar pregăti o strategie agresivă de preţ pentru iPhone 18 Pro şi 18 Pro Max (iată cum ar putea „vrăji” marketingul încă o dată utilizatorii)

Producătorii de smartphone-uri sunt din ce în ce mai afectaţi de preţurile şi de capacitatea de producţie limitată a unor componente hardware importante (procesor, stocare, memorie RAM etc.), iar acest lucru îl simţim şi noi prin reducerea numărului de noutăţi, prin creşterea preţurilor la raft etc.