Luna viitoare ar putea fi lansat primul smartphone din lume cu cameră foto de 192 Megapixeli ?

/
/
7 apr. 20
/

Se pare că lupta megapixelilor nu s-a încheiat încă, dacă anul trecut am văzut premiere de smartphone-uri cu 64 sau 108 Megapixeli, anul acesta trecem la următoarele niveluri şi vom asista la lansarea de telefoane cu 144 Megapixeli (am citit că Xiaomi va sparge gheaţa aici) sau chiar 192 Megapixeli.

Un zvonac de prin China de care recunosc că nu am auzit niciodată a postat pe Weibo o informaţie ce a fost preluată de toată presa de specialitate: luna viitoare va fi prezentat oficial primul smartphone cu cameră foto de 192 Megapixeli. Acesta ar urma să utilizeze procesorul octa-core Qualcomm Snapdragon 765, unul capabil să susţină o astfel de rezoluţie.

Este foarte probabil ca acest senzor de 192 Megapixeli să fie fabricat de Samsung, însă ce producător de telefoane se va încumeta oare la un asemenea pariu ? În pole position par a fi LG (producător ce a anunţat că va încerca o revenire în forţă anul acesta), Xiaomi (compania chineză este obişnuită să deschidă drumuri în această zonă) sau Vivo (una dintre cele mai active companii când vine vorba de implementare caracteristici în premieră).

Să fie oare adevărat acest zvon ? La ce ne ajută o cameră foto de 192 Megapixeli ?

Sursa: androidauthority.com
Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: 192 Megapixeli, camera foto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Pentru a limita scumpirile memoriilor RAM, producătorii chinezi se aliază (Xiaomi, Oppo, Honor şi Vivo) în speranţa că vor optimiza şi mai mult utilizarea memoriei smartphone-urilor

Într-un articol de acum câteva zile vă spuneam că CEO-ul Nothing, Carl Pei, a declarat recent într-o postare pe X că memoria RAM şi stocarea au ajuns să reprezinte mai bine de 50% din costul de producţie al unui unui smartphone.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.

Miele a lansat în România noile plite cu inducție KM 8000 alături de vasele inteligente cu care comunică, aspiratorul vertical fără cablu Triflex HX3 și modelul Triflex HX3 Pro Aqua, care adaugă funcție de spălare

Miele este un brand premium de electrocasnice care și-a câștigat reputația prin fiabilitate și eficacitate. În urmă cu câteva zile, Miele România a lansat în țara noastră două noi serii de produse, ambele cu accent pe tehnologii de ultim moment.