Mari probleme la CFR Călători, compania este în pericol de a intra în incapacitate de plată şi de a anula mai multe curse

Diverse
/
/
14 iun. 25
/

2025 a început surprinzător de bine, reprezentanţii CFR Călători anunţând cu surle şi trâmbiţe în presă că anul 2024 a fost încheiat cu un profit de aproximativ 15 milioane lei (momentan această informaţie nu a fost confirmată şi la nivel oficial, compania neavând încă depus bilanţul aferent anului trecut).

Pe istoric CFR Călători arată ca un sac fără fund, compania înregistrând an de an pierderi de zeci, chiar sute de milioane de lei:

Acest sfârşit de săptămână vine însă cu o veste nu tocmai plăcută, CFR Călători fiind într-o situaţie extrem de ingrată.

Reprezentanţii companiei au transmis o scrisoare oficială către Ministerul Transportului, una prin intermediul căreia avertizează că în curând ar putea intra în incapacitate de plată. Efectul ar fi unul dur, mai multe curse urmând a fi anulate instant din lipsă de fonduri.

Se pare că la zi CFR Călători are datorii de peste 500 de milioane de lei la furnizori, în special la cei de motorină. Aceştia au notificat deja compania că dacă nu vor achita restanţele în cel mai scurt timp, vor fi nevoiţi să sisteze livrările.

Din păcate CFR Călători nu are aceşti bani şi se pregăteşte de ce este mai rău. Compania a decis suspendarea temporară a vânzărilor de bilete anticipate, iar mai multe curse din zilele următoare riscă să fie anulate (probabil cele cu număr redus de pasageri).

Scrisoarea oficială transmisă către Ministerul Transportului conţine un paragraf destul de grăitor, iar acesta spune că: „Situaţia este gravă şi riscă să afecteze traficul feroviar naţional.”

Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

OnePlus 15R – detalii oficiale, imagini şi preţ în Europa (estimat pentru România)

În urmă cu doar câteva ore a fost lansat la nivel global noul smartphone OnePlus 15R, un upper mid-range cu destul de mult potenţial.

Fraţii Pavăl (Dedeman) sunt foarte aproape să cumpere Carrefour România

În luna octombrie aflam pentru prima dată despre intenţia Carrefour de a ieşi din România. Compania franceză vrea să părăsească toată zona Europei de Est, astfel că şi în Polonia se întâmplă acelaşi fenomen ca în ţara noastră.

5 gadgets de la Kaufland (17.12 – 23.12.2025)

A mai trecut o săptămână, aşa că am ajuns din nou la clasica noastră rubrică legată de cele mai interesante 5 gadgets din catalogul Kaufland.