MediaTek Helio P65 – procesor mid-range cu suport pentru senzori de până la 48 Megapixeli

/
/
25 iun. 19
/

MediaTek Helio P60 a fost şi este un procesor destul de răspândit printre smartphone-urile chinezeşti B-List, însă nu a fost adoptat prea bine de marii producători. Prin MediaTek Helio P65, producătorul taiwanez vrea să schimbe acest lucru, mai ales că noul procesor vine cu un plus de performanţă de peste 25% în jocuri comparativ cu generaţia anterioară.

Care sunt cele mai importante caracteristici ale noului procesor MediaTek ?

  • 2 x ARM Cortex-A75 până la 2.0 GHz și 6 x ARM Cortex-A55 până la 1.7 GHz;
  • accelerator grafic Mali-G52 2EEMC2 la 820 MHz;
  • APU multi-core pentru partea de inteligență artificială și rețea neurală;
  • suport pentru memorie RAM de tip LPDDR3 la 933 MHz sau LPDDR4x la 1800 MHz;
  • ISO capabil să suporte camere principale de până la 48 Megapixeli sau 16 + 16 Megapixeli;
  • filmează la 1080p cu 60 fps sub codecul H.264, capabil să decodeze conținut 2K cu 30 fps şi 1080p cu 60 fps în H.264 și H.265;
  • suport pentru ecranele cu rezoluție de până la 2520 x 1080 pixeli și aspect 21:9;
  • 4G cu viteze de până la 300 Mbps în download și 100 Mbps în upload;
  • tehnologii MediaTek: CorePilot,  Imagiq,  NeuroPilot,  Pump Express,  Pump Express Wireless,  Response Time Enhancement Technology, Tiny Sensor Hub;
  • realizat pe un proces de litografiere în 12nm

MediaTek Helio P65 mai vine cu LTE Cat-4,  Cat-7 DL / Cat-13 UL, bluetooth 5.0, Wi-Fi ac, suport pentru memorii eMMC 5.1 şi Beidou, Galileo, Glonas sau GPS.

Primele smartphone-uri cu acest procesor vor apărea chiar de luna viitoare.

Sursa: mediatek.com
Categorii: Hardware
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Honor Watch 6 sau cum arată un smartwatch cu autonomie de până la 35 de zile (baterie de 980 mAh în carcasă de 10.8 mm)

A fost lansat în urmă cu câteva zile și am tot ținut să scriu despre Honor Watch 6. Mi-a atras atenția autonomia sa - până la 35 de zile (aș putea spune că avem de-a face cu un adevărat record).

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

România are al 7-lea cel mai ieftin internet fix din lume şi cel mai ieftin din Uniunea Europeană în 2026

România este o ţară în care serviciul de internet fix are un cost foarte accesibil, iar asta o ştim de foarte mult timp. Recent a apărut o analiză actualizată la 2026, iar situaţia se prezintă mai bine decât m-aş fi gândit.