Mercedes-Benz va lansa săptămâna viitoare în România o nouă linie de asamblare de motoare pentru maşini electrice

gAuto
/
/
10 oct. 25
/

Producătorul auto german Mercedes-Benz pregăteşte o nouă lansare pentru săptămâna viitoare, una care este de mare interes pentru români.

Compania va inaugura pe 13 octombrie o nouă linie de asamblare de motoare pentru maşini electrice. Aceasta va face parte din Star Assembly, divizia locală a Mercedes-Benz AG din Sebeş (judeţul Alba).

Noua linie se va ocupa pentru început de asamblarea unităţilor de propulsie pentru modelul Mercedes-Benz GLC full-electric (acesta va fi disponibil comercial în curând şi în România, însă dacă vă interesează să vedeţi o prezentare rapidă, o puteţi face intrând pe mercedes-benz.ro/glc-electric).

Proiectul marchează prima extindere majoră a por­tofoliului Star Assembly dincolo de transmisiile con­venţionale şi hibride, către tehnologiile complet elec­tri­ce. „Odată cu extinderea capacităţilor de pro­duc­ţie şi lan­sarea procesului de asamblare a unităţilor de propul­sie pentru noul Mercedes-Benz GLC full-electric, loca­ţia marchează o etapă esen­ţială în tranziţia la electro­mobilitate“, au transmis reprezentanţii companiei.

Noua linie de producţie reprezintă o etapă pre­vă­zută în planul Mercedes-Benz de a transforma uni­tăţile din România într-un hub de producţie pen­tru componentele vehiculelor electrice.

Sursa: zf.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Hyundai a prezentat oficial primele imagini cu noua generaţie Hyundai Tucson (când ajunge în România?)

Hyundai Tucson este unul dintre cele mai apreciate SUV-uri din România, acesta fiind prezent mai tot timpul în topul vânzărilor din ţara noastră în segmentul său de piaţă.

Industria auto germană în cădere liberă, în doar 12 luni ieşind din sistem peste 42.300 de angajaţi

Industria auto germană trece printr-o criză aproape existenţială şi spun asta tocmai pentru că nu vorbim despre o simplă scădere a vânzărilor, ci despre o pierdere accentuată de competitivitate globală.

Un studiu suedez surprinde şi spune că degradarea bateriilor de pe maşinile electrice este mult mai lentă decât ne-am aştepta (extrem de puţine au atins degradare sub 80%)

Cei ce intenţionează să cumpere o maşină electrică se gândesc în primul şi în primul rând la bateria utilizată (tehnologie, autonomie, garanţie, viteza de degradare etc.). Acest lucru este cât se poate de normal în contextul în care bateria este cea mai importantă piesă din această nouă categorie de autovehicule.