Monitor curbat de gaming AOC CQ27G3SU – review
/
/
24 ian. 23
Specificații monitor curbat de gaming AOC CQ27G3SU
Date Tehnice
Monitor
AOC CQ27G3SU
Panel, dimensiune, rezoluție și aspectVA curbat 1000R, antiglare, 27 inch, 2560 x 1440 pixeli, aprox. 109 ppi, aspect 16:9
Contrast nativ3.000:1
Luminozitate300 nits tipică
Culori16.7 milioane, 89% DCI-P3
Timp de răspuns4 ms GtG, 1 ms MPRT
Rată de refresh165 Hz
Sunet2 x 3W
AlteleFreesync Premium, Shadow Control, Crosshair, FPS Counter, G-menu
Consum46W tipic
Dimensiuni (lxhxa)605.02 x 401.9 - 531.9 x 258.8 mm cu stand
605.02 x 367.5 x 95.04 mm fără stand
Greutate5.9 kg cu stand
Design
Monitor curbat de gaming AOC CQ27G3SU
Accente de culoare roșie pe spatele și la baza monitorului.
Dacă nu ai loc pe birou pentru suport, AOC CQ27G3SU poate fi montat și pe perete printr-un suport VESA compatibil, respectiv unul de tip 100×100 mm.
Revenind la stand, acesta propune reglaje mai mult decât decente pe înălțime, înclinare și pivotare:
Ecran
Test culori dupa calibrare monitor AOC CQ27G3SU
Curbura 1000R la o diagonală de 27 inch nu se traduce printr-una extremă, pentru un panou VA de gaming este cam maximul ce poate fi obținut, dar este suficient de pronunțată cât să producă efectul scontat. Vreau să spun că de la distanța normală de vizionare este mai mult decât ok, dar dacă te apropii prea tare de display parcă nu se mai observă îndeajuns. În fine, de ce ai sta la mai puțin de 50 – 60 cm de un ecran de 27 inch, nu știu…
Distributie luminozitate monitor AOC CQ27G3SU
Deviații Delta E în modurile de imagine prestabilite disponibile pe AOC CQ27G3SU:
Deviații Delta E după calibrarea monitorului AOC CQ27G3SU:
Rezoluția QHD este ceea ce trebuie pe o diagonală de 27 inch, iar în cazul AOC CQ27G3SU am observat o conturare bună, dar nu tocmai ideală. Asta fiindcă am impresia că pixel pitch-ul nu este cel mai bun. Oricum, mă leg de detalii acum, iar adevărul este că densitatea pixelilor de 109 ppi este optimă și își face simțită prezența.
Sunet
Din spatele grilelor roșii este redat un sunet nesatisfăcător.
Conectivitate
Patru porturi USB-A sunt suficiente a fi prezente pe un monitor.
Cele patru butoane de pe latura de jos îți permit să navighezi facil prin interfața meniului OSD.
Interfața meniului OSD de pe monitorul AOC CQ27G3SU:
Preț
AOC CQ27G3SU
3.7 / 5 Gadget Score
Pro
  • construcție corectă, standul oferă reglaje ample pe direcțiile care contează;
  • imagine de bună calitate, optimă pentru gaming la nivel entuziast;
  • conectivitate bună, ce include și hub cu 4 porturi USB-A 3.2.
Contra
Concluzii
Design
Ecran
Sunet
Conectivitate
Raport preț / specificații
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.