Moto G9 Plus și oferta pregătită de Motorola alături de Altex

/
/
18 sept. 20
/

Moto G9 Plus este un smartphone mid-range pe care-l veți găsi într-o promoție pregătită de Motorola & Altex.

Din 24 septembrie îl veți găsi în magazinele Altex și pe Altex.ro. Prețul pentru Moto G9 Plus este de 999 lei, iar la pachet sunt oferite și căști audio de tip earbuds*.

Ce specificații sunt oferite în 999 lei?

  • display IPS de 6.8 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, certificat HDR10, raport display / corp de 84%;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 730G dezvoltat pe 8nm, 4 GB RAM și 128 GB stocare, slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru microSD);
  • Android 10;
  • 4G, Wi-Fi ac, bluetooth 5.0, NFC, USB type-C, jack de 3.5 mm, A-GPS, GLONASS și GALILEO pe partea de localizare, cititor de amprentă montat în lateral;
  • 64 Megapixeli cu f/1.8, 8 Megapixeli cu f/2.2 de tip ultrawide, 2 Megapixeli cu f/2.2 pentru macro și 2 Megapixeli cu f/2.2 pentru adâncimea de câmp, înregistrează 4K cu 30 fps, cameră frontală de 16 Megapixeli ce filmează la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 5000 mAh cu încărcare la 30W, 223 gr. și dimensiuni de 170 x 78.1 x 9.7 mm.

Sunt câteva puncte PRO și m-aș referi la ecranul mare, Android 10 fără modificări majore la nivel de interfață grafică, procesorul Qualcomm Snapdragon 730G, camera cu mulți megapixeli + alți senzori companion, bateria mare cu încărcare rapidă. La puncte CONTRA aș nota greutatea telefonului. Apropo, nu-i așa că amintește de GALAXY Note20 Ultra 5G în ce privește designul ales pentru senzori de la camera spate? :)

*Nu s-a specificat ce modele de căști earbuds sunt aduse la pachet. 

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Cât costă Motorola Edge 70 Max în România (procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 şi baterie de 7100 mAh cu încărcare rapidă la 90W)?

Motorola Edge 70 Max este un smartphone lansat oficial la mijlocul acestei luni, iar acest eveniment a fost prezentat pe larg şi de către noi într-un articol dedicat.

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.