MWC 2016: Noile smartphone-uri Acer Liquid Zest și Liquid Z630S

/
/
25 feb. 16
/

Acer a prezentat în cadrul MWC 2016 Barcelona noi smartphone-uri în gama Liquid. Două noi terminale cu specificații apropiate poartă denumirea de Zest, iar a treia noutate este reprezentată de o îmbunătățire a modelului Z630.

Acer Liquid Zest va fi lansat în două variante, una standard doar cu conectivitate 3G, iar cea de-a doua care oferă și spectrul 4G LTE. Diferențele sunt minime între cele două modele, doar procesorul și tehnologiile pe partea de sunet diferă. Din păcate, în specificațiile de mai jos nu veți găsi informații cu privire la cantitatea de memorie RAM și spațiul de stocare, despre capacitatea bateriei, greutate sau grosime.

Specificații pentru Acer Liquid Zest și Zest 4G:

  • ecran IPS de 5 inch cu rezoluție HD 1280 x 720 pixeli și densitate de 294 ppi;
  • procesor MediaTek MT6580 quad-core la 1.3 GHz cu GPU Mali-400MP2 pentru Liquid Zest și MediaTek MT6735 quad-core la 1.0 GHz cu GPU Mali-T720MP2, slot dedicat pentru carduri microSD;
  • 3G sau 4G LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, bluetooth 4.0, GPS cu A-GPS, microUSB, jack de 3.5 mm, tehnologie DTS Sound Studio pentru Liquid Zest și DTS HD Premium Sound pentru Liquid Zest 4G;
  • Android 6.0 Marshmallow;
  • cameră principală de 8 Megapixeli, F/2.0, filmează 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 5 Megapixeli.

Prețurile recomandate pentru zona EMEA sunt de 109 euro pentru Acer Liquid Zest și 149 euro pentru Acer Liquid Zest 4G.

 

Cel de-al treilea model de smartphone anunțat de Acer la MWC 2016 este de fapt o variantă îmbunătățită a modelului Liquid Z630. Care sunt diferențele exacte dintre versiunea prezentată în septembrie la IFA Berlin și cea de azi nu știu sigur, eu o să vă prezint specificațiile așa cum le-am primit.

Specificații pentru Acer Liquid Z630S:

  • ecran IPS de 5.5 inch cu tehnologie Zero Air Gap, rezoluție HD 1280 x 720 pixeli și densitate de 267 ppi;
  • procesor MediaTek MT6753 octa-core la 1.3 GHz pe ARM Cortex-A53, 3 GB de memorie RAM, 32 GB spațiu de stocare și slot pentru card microSD;
  • 4G LTE, Wi-Fi 802.22 b/g/n, bluetooth 4.0, GPS cu A-GPS, microUSB și jack de 3.5 mm;
  • Android 5.1 Lollipop;
  • cameră principală și frontală fiecare de 8 Megapixeli;
  • baterie de 4000 mAh;
  • greutate de 165 grame și grosime de 8.9 mm.

Prețul recomandat în zona EMEA pentru Acer Liquid Z630S este de 229 euro.

 

Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus 5G – review

Sunt sigur că Xiaomi și-ar dori să vândă mai multe unități din seria Ultra, precum acest model - Xiaomi 15 Ultra, telefon pe care-l folosesc în rol de smartphone principal de câteva zile, dar vânzările companiei chineze stau de fapt în seria Redmi. 

Acer a lansat noile TravelMate P4 și P2 Copilot+ în cadrul evenimentului european prin care a aniversat 50 de ani

Acer a marcat 50 de ani de existență la Milano, iar evenimentul nu a fost doar o aniversare, ci o privire destul de clară asupra felului în care compania vede următoarele decenii. În paralel cu prezentările de produse și strategii, Acer a adus în prim-plan și o expoziție specială, „The Arc of Innovation – From…

Lenovo pregăteşte lansarea unui smartphone cu ecran de 7.5 inci

Luna trecută vă spuneam că cel puţin doi producători importanţi testează şi chiar pregătesc lansarea pe piaţă a unor smartphone-uri cu ecrane de cel puţin 7 inci.