MWC 2018: Nokia 8 Sirocco – flagship cu suport pentru încărcare wireless

/
/
26 feb. 18
/

Ultimul lansat din seria de 4 smartphone-uri este Nokia 8 Sirocco, un upgrade oarecum de neinţeles pentru Nokia 8. Spun acest lucru pentru că diferenţele dintre cele două telefoane sunt reduse:

  • construcţie din sticlă ce oferă suport pentru încărcare wireless;
  • scanner de amprentă poziţionat pe spate, sub camera foto duală;
  • 6 GB RAM + 128 GB spațiu de stocare;
  • mod PRO Camera care oferă un control manual complet asupra imaginilor capturate;
  • ecran edge-to-edge de 5.5 inci cu rezoluţie QHD.

Foarte important de menţionat că şi Nokia 8 Sirocco face parte din programul Android One, aspect ce garantează o experienţă de utilizare Android conform viziunii celor de la Google.

Nokia 8 Sirocco va fi disponibil la comandă din luna aprilie la preţul de 749 euro.

Specificaţii complete pentru Nokia 8 Sirocco:

  • display P-OLED de 5.5 inch cu rezoluție QHD (2560×1440 pixeli), protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 5;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 835 de tip octa-core cu 4 x 2.45 GHz Kryo și 4 x 1.9 GHz Kryo, 6 GB RAM, 128 GB spațiu de stocare și slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile microSD de până la 256 GB);
  • Android 8.0 Oreo stock;
  • dual-sim, 4G, Wi-Fi ac, dual-band, Wi-Fi direct, hotspot, bluetooth 5.0, NFC, cititor de amprentă, USB Type-C, jack de 3.5 mm, A-GPS, GLONASS și BDS, certificare IP54;
  • 12 + 13 Megapixeli cu f/2.0, OIS, autofocus prin tehnologia laser și detecție de fază, optică Zeiss, dual-LED flash, dimensiune a pixelului de 1.4 microni, zoom optic 2x, filmează la 2160p cu 30 fps și cameră frontală de 5 Megapixeli ce înregistrează la 2160p;
  • baterie de 3260 mAh cu încărcare wireless și 7.5 mm grosime.

Categorii: Nokia
Cuvinte cheie: MWC 2018, nokia, Nokia 8 Sirocco
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

HMD Global ignoră complet inteligenţa artificială şi pregăteşte lansarea unui nou telefon Nokia cu Snake, lanternă şi cameră foto VGA

Într-o perioadă în care toată lumea aleargă după inteligenţa artificială şi implicaţiile ei, HMD Global spune nu efectului de turmă şi se întoarce la origini.

Nokia 123 Shield sau cum arată cel mai ieftin telefon mobil cu certificare IP65, radio FM wired și wireless, autonomie de până la 19 zile

HMD a lansat un telefon mobil cu conectivitate 2G. Se numește Nokia 123 Shield și s-ar putea să-l vedem listat și în țara noastră.

HMD Global va implementa inteligenţa artificială pe telefoane clasice cu butoane (feature phone-uri)

Nu ştiu dacă vă mai aduceţi aminte de compania finlandeză HMD Global, cea care a generat ceva hype în urmă cu câţiva ani prin relansarea brandului Nokia.