Nokia Lumia 525 debutează în China la 100 dolari

/
/
30 dec. 13
/

Nokia Lumia 525 este un fel de Nokia Lumia 520 cu 1 GB memorie RAM. Citeam un raport pe zilele trecute în care se spunea că Nokia Lumia 520 în 2013 a reușit să atingă 30% din vânzările de telefoane cu Windows Phone 8. Nu este de mirare, de Black Friday puteai achiziționa Lumia 520 la 489 lei, iar pe la 600 / 650 lei îl găseați fără semnarea unui contract la operatori de telefonie mobilă.

Nokia Lumia 525 a debutat în oferta unui retailer din China la aproximativ 100 dolari. Cum ar fi să ajungă și prin România în jurul a 100 de euro?

Specificații pentru Nokia Lumia 525:

– display IPS LCD de 4 inch cu rezoluție 480×800 pixeli, rezistent la zgârieturi;

– procesor Qualcomm Snapdragon S4 dual-core la 1 GHz, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 64 GB;

– Windows Phone 8;

– 3G cu viteze de până la 21.1 Mbps, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS;

– 5 Megapixeli, autofocus, geo-tagging, filmează la 720p cu 30 fps, fără cameră frontală;

– baterie de 1430 mAh, 124 gr. și 9.9 mm grosime.

Sursa: GSMarena.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Motorola Edge 70 Fusion – review (Încă o propunere solidă de la Motorola, însă poate nu cel mai corect poziționat în segmentul mid-range)

Așa cum am descoperit și anul trecut când l-am testat pe Motorola Edge 60 Fusion, acest model din gama Edge se dorește a fi cumva cel mai echilibrat. Așezat undeva la baza segmentului mid-range, la fel ca predecesorii, Motorola Edge 70 Fusion vine anul acesta să continue tradiția și se prezintă cu un design tipic…