Noul ultrabook Toshiba KIRA – specificații și imagini

/
/
17 mart. 15
/

Producătorul japonez anunță pentru piața europeană noul ultrabook Toshiba KIRA. Acesta aduce o serie de îmbunătățiri, de la ecran până la noile procesoare Intel Core de generația cincea.

Ecranul de 13.3 inci va putea fi comandat fie cu rezoluție Full HD 1920X1080 pixeli, fie cu una UHD 2560X1440 pixeli. În cazul celui de-al doilea tip de display, acesta dispune de tehnologie PixelPure IGZO pentru o mai bună eficiență energetică.

Dacă tot a venit vorba de economia de energie, trebuie să amintim că noul ultrabook Toshiba KIRA se laudă cu o autonomie a bateriei de până la 13 ore pentru modelul Full HD sau maxim 10.45 ore pentru cel cu rezoluție 2560X1440 pixeli.

Specificații detaliate pentru noul ultrabook Toshiba KIRA:

– ecran de 13.3 inci cu rezoluție Full HD 1920 X 1080 pixeli sau display tactil PixelPure UHD 2560 X 1440 pixeli;

– procesoare până la Intel Core i7 de generația cincea, placă grafică Intel HD Graphics 5500, 8 GB de RAM, SSD de până la 256 GB;

– Intel Dual Band Wireless-AC 7265, Bluetooth 4.0, wireless display, 3 x USB 3.0 (1 x USB Sleep-and-Charge), 1 x HDMI cu redare Ultra HD, cititor carduri SD, jack de 3.5 mm;

– Windows 8.1 64-bit pentru modelul Full HD și Windows 8.1 Pro 64-bit pentru modelul PixelPure;

– difuzoare stereo Harman Kardon cu DTS Studio Sound;

– autonomie de până la 13 ore modelul Full HD și 10.45 ore modelul PixelPure;

– grosime de 7.6/17.9 mm pentru modelul Full HD și de 9.5/19.8 mm pentru modelul PixelPure;

– greutate de 1.1 kg modelul Full HD și de 1.32 kg pentru modelul PixelPure.

Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 7, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2, Canon EF-S 15-85 mm 1:3.5-5.6 IS USM și Canon EF 50mm 1:1.8 STM pentru fotografii și Sony ZV-E10 pentru video.

ASUS Zenbook A16 și Zenbook A14 în ediții actualizate sau cum arată cele mai performante laptopuri cu procesor Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme din 2026

La evenimentul de pre-brief de la Amsterdam ni s-a spus de către echipa ASUS că Zenbook A16 și Zenbook A14 sunt cele mai performante laptopuri cu hardware Qualcomm, din ce va fi lansat pe parcursul anului 2026.

ASUS Zenbook Duo UX8407AA 2026 – hands-on (până la Intel Core Ultra X9 Series 3 și 2 ecrane OLED de 14 inci cu rezoluție 3K etc)

Am avut ocazia să-l văd la lucru pe ASUS Zenbook Duo 2026 în cadrul unui pre-brief desfășurat în Amsterdam, la început de decembrie. Între timp, noul laptop axat pe partea de productivitate a fost lansat și îi cunoaștem specificațiile, iar impresiile mele inițiale sunt grupate în articolul de față.

Acer prezintă noua linie de laptopuri premium Swift AI – modele Copilot+ cu procesoare Intel Core Ultra Seria 3

Pe lângă noile laptopuri de gaming din seriile Predator și Nitro, Acer a adus la CES 2026 și o nouă generație de laptopuri Swift AI, toate construite în jurul platformei Copilot+ PC și echipate cu procesoare Intel Core Ultra Seria 3. Gama include trei serii: Swift 16 AI, Swift Edge AI și Swift Go AI.…