Noutăți la Orange: Wiko Tommy 3 și Wiko View 2

/
/
18 iun. 18
/

Wiko este un brand pe care l-am descoperit în cadrul MWC Barcelona. Cred că nu a fost ediție a târgului de tehnologie barcelonez la care să nu fie prezenți cu un stand de dimensiuni apreciabile, în rând cu companiile mari din industrie. 

Cu această ocazie am descoperit că și-au făcut site în limba română.

Le găsim pe site-ul Orange, dar fără a fi în stoc. Din acest motiv nu am prețurile propriu-zise, cât ar costa cu abonament etc.

Wiko Tommy 3 are un display IPS de 5.45 inch cu rezoluție 960 x 480 pixeli, aspect 18:9, procesor MediaTek quad-core la 1.3 GHz pe ARM Cortex-A53, 1 GB RAM și 16 GB spațiu de stocare, slot pentru cardurile microSD, 4G pe partea de date mobile. Telefonul rulează Android Oreo în ediția Go (special gândită pentru telefoane cu hardware modest). Are baterie de 2500 mAh și cred că prețul de retail nu ar trebui să treacă de pragul a 400 – 450 lei.

Wiko View 2 are un decupaj în partea superioară în stilul a ceea ce a adus Essential Phone. Au făcut loc strict pentru camera frontală. Folosește un panel IPS de 6 inch cu rezoluție 1528 x 720 pixeli, procesor Qualcomm Snapdragon 435 de tip octa-core la 1.4 GHz, 3 GB RAM și 32 GB spațiu de stocare, slot pentru cardurile microSD, Android 8.0 Oreo, baterie de 3000 mAh, cameră de 13 Megapixeli cu f/2.0.

Nu ar trebui să treacă de pragul a 650 – 700 lei.

Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Samsung Galaxy Z Fold 8 – specificații, galerie de imagini, hands-on și preț în România (formatul ce va cuceri piața de smartphone-uri pliabile)

Galaxy Z Fold8 nu este primul smartphone lansat pe acest format pătrațos la nivel mondial, dar în țara noastră este primul astfel de dispozitiv pe care-l găsim listat oficial.

Cum arată clona de Google Pixel 8 Pro din Coreea de Nord (cunoscută drept „Pixel-ul Poporului”)?

Dacă în urmă cu mulţi ani mai toate smartphone-urile chinezeşti erau copie după ceva existent deja în piaţă, în prezent producătorii chinezi (cel puţin cei cunoscuţi) au ajuns la nivelul în care vin cu propria estetică şi astfel conceptul de clonă a cam dispărut din peisajul cotidian (deşi pe OLX încă se vând astfel de…

Honor 600 Smart și ce specificații au fost aduse pe lângă bateria de 7700 mAh la prețul de 1799 lei

Honor a lansat un smartphone entry ce iese în evidență prin bateria de 7700 mAh cu încărcare pe fir la 45W. O să vedeți că restul de specificații confirmă denumirea de telefon mobil entry.